Alimehmeti jep lajmin e madh, tregon se kur do të zhduket pandemia nga Shqipëria

Shqipëria

Alimehmeti jep lajmin e madh, tregon se kur do të zhduket pandemia nga Shqipëria

Më: 22 janar 2022 Në ora: 15:31
Ilir Alimehmeti

E gjithë bota ka 2 vite që sprovohet nga pandemia e Covid 19-tës.

Por së fundmi, epidemiologët po artikulojnë deklarata pozitive. Sipas tyre, ardhja e pranverës do të sjellë fundin e fazës emergjente të pandemisë.

“Në fazën ku jemi, referuar kurbës së ‘Omicron’, i ngjajmë Britanisë së Madhe në dhjetor të vitit të shkuar”, thotë epidemiologu Ilir Alimehmeti.

“Omicron” ka një cikël që zgjat 6 javë, që do të thotë, fillimi marsit, pra në pranverë do shikojmë fundin e fazës akute të pandemisë. Aktualisht në vend qarkullojnë “Delta dhe “Omicron”.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat