“Ka vila luksoze me pishina dhe drita që nuk fiken kurrë”- Ministrja e Qeverisë paralajmëron rritjen e çmimit të energjisë:

Shqipëria

“Ka vila luksoze me pishina dhe drita që nuk fiken kurrë”- Ministrja e Qeverisë paralajmëron rritjen e çmimit të energjisë:

Më: 26 maj 2022 Në ora: 13:34
Ministrja e Energjisë dhe Infrastrukturës, Belinda Balluku

Ministrja e Energjisë dhe Infrastrukturës, Belinda Balluku ka paralajmëruar se do të ketë rritje të çmimit të për të gjithë ata konsumatorë që do të haxhojnë më shumë kilovat në orë, sesa fasha që pritet të vendoset nga qeveria.

Sipas saj është duke u diskutuar fasha mes 700 apo 800 kWh në muaj, ndërsa theksoi se kanë identifikuar familjarë që kanë harxhuar edhe 5000 kWh. Ajo u shpreh se ka vila luksoze me pishina dhe drita që nuk fiken kurrë.

Për këta familjarë u shpreh ajo, sigurisht që do të ketë rritje të çmimit.

“ Ne do të vazhdojmë të aplikojmë të njëjtin çmim për familjarët, por nëse fasha do të jetë 700 apo 800 kWh janë duke u bëra analizat e fundit.

Kemi identifikuar konsumatorë familjare më 5000 kWh, është një shifër që nuk e justifikon as fjalën familjar, por kjo është e drejtë e cdo abonenti ta përdore energjinë. Mund të jenë vila luksoze, pishina, drita që nuk fiken kurrë.  Kjo energji pas asaj fashë që do vendosim do paguhet të paktën me një çmim më të  lartë sesa paguajnë qytetarët që e përdorin për nevojat bazike”, u shpreh ministrja pas përfundimit të mbledhjes së qeverisë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat