Nga zvarritja e procesit të integrimit evropian tek dialogu Kosovë-Serbi/ Gjiknuri në Forumin e Sigurisë në Londër

Shqipëria

Nga zvarritja e procesit të integrimit evropian tek dialogu Kosovë-Serbi/ Gjiknuri në Forumin e Sigurisë në Londër

Më: 26 qershor 2022 Në ora: 13:48
Gjiknuri në Forumin e Sigurisë në Londër

Sekretari i Përgjithshëm i PS, Damian Gjiknuri ka marrë pjesë pjesë në Forumin Sigurisë, organizuar nga House of Lords në Londër.

Përmes një postimi në rrjete sociale, Gjiknuri shkruan se deputetë nga Shqipëria, Kosova, Mali i Zi, Rumania, Bullgaria, Serbia, Maqedonia e Veriut, Kroacia, patën mundësinë të diskutojnë në një panel me ish-Sekretarin e Përgjithshën të NATO-s Lord George Robertson, Lord Des Browne ish-Ministër i Mbrojtjes, Lord David Haney Ish-Ambasador i UK në UN dhe BE, deputetët Mark Pritchard e Bob Scot.

“Temat kyçe të diskutimit bazoheshin tek agresioni rus ne Ukrainë; ndikimet e Kinës në rajon; qëndrimi i Serbisë ndaj sanksioneve; problemet në Bosnje Hercegovinë; dialogu Kosovë-Serbi dhe zvarritja e procesit të integrimit evropian të Ballkanit Perëndimor”, thekson Sekretari i Përgjithshëm I PS, Damian Gjiknuri.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat