Alpinistët u bllokuan në Valbonë, dy prej tyre nisen me helikopter drejt Spitalit të Traumës. Reagon edhe Ministri i Mbrojtjes

Shqipëria

Alpinistët u bllokuan në Valbonë, dy prej tyre nisen me helikopter drejt Spitalit të Traumës. Reagon edhe Ministri i Mbrojtjes

Më: 26 qershor 2022 Në ora: 21:09
Niko Peleshi

Katër alpinistë shqiptarë të cilët po eksploronin Valbonën mbetën të bllokuar për disa orë për shkak të terrenit të thepisur të zonës.

Policia e Tropojës ka bërë me dije se falë ndërhyrjes së menjëhershme të shërbimeve të Policisë dhe ndërhyrjes nga ana e shërbimeve me helikopter, është bërë e mundur lokalizimi dhe nxjerrja e 4 shtetasve.

Aktualisht, 2 të dëmtuarit po transportohen me helikopter, drejt Spitalit të Traumës, Tiranë, ndërsa 2 shtetasit e tjerë, që po u vinin në ndihmë të dëmtuarve, ndodhen të akomoduar dhe në gjendje të mirë shëndetësore.

Nga ana tjetër ka reaguar edhe ministri i Mbrojtjes Niko Peleshi, i cili thotë se në kohë rekord alpinistët u shpëtuan dhe u transportuan në spital.

“Ekuipazhi i helikopterit EC 135, i Forcës Ajrore bënë të mundur evakuimin e alpinistëve të lënduar në 2328 metra lartësi në majën e Zhaporres, në zonën e Valbonës. Në kohë rekord të dy alpinistët e bllokuar në një zonë të thepisur u dërguan për ndihmë në spitalin e Traumës. Mirënjohje pilotëve të Forcës Ajrore. Të angazhuar për një turizëm të sigurt në të gjithë Shqipërinë”, shkruan ai.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat