AmCham ngre shqetësimin për korrupsionin me tenderat në Shqipëri, propozon ligj anti-korrupsion dhe anti-rryshfet

Shqipëria

AmCham ngre shqetësimin për korrupsionin me tenderat në Shqipëri, propozon ligj anti-korrupsion dhe anti-rryshfet

Më: 27 qershor 2022 Në ora: 15:45
Enio Jaço

Dhoma Amerikane e Tregtisë në Shqipëri (AmCham) ka kërkuar sot të bëhet kujdes me prokurimet publike.

Sipas Kreut të AmCham, Enio Jaço, ka pasur raste korruptive dhe shkelje të dukshme në fushën e prokurimeve.

“Propozojmë miratimin e paketës ligjore anti-korrupsion në Parlament dhe të Paketës “anti-rryshfet”, sipas përcaktimeve të OSBE. Për standardet e prokurimeve, duhet të jemi konservatorë, që të ketë sa më pak raste përjashtimore. Duhet të përfshihet shoqëria civile për të monitoruar situatën me prokurimet”, tha Jaço gjatë fjalës së tij në konferencën e përvitshme me gazetarët të Amcham-it.

Sipas tij “lidhur ngushtë me antikorrupsionin është reformimi i plotë i sistemit të prokurimeve publike, e këtu bashkohemi me rekomandimet e BE për prokurimet por në radhë të parë duhet të ketë standarte për lidhjet e përfituesve me njëri tjetrin apo qoftë me vendimmarrësit e tenderave publike. Në kushtet e Shqipërisë duhet të jemi sa më konservatorë kemi pasur shkelje të dukshme, raste korruptive, të jemi sa më konservatorë e jo liberalë për standartet e prokurimeve”, tha Enio Jaço.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat