Pezullohen nga detyra 9 zyrtarë të Aluiznit dhe ASHK, akuzohen se legalizuan një hotel të madh në qendër të Tiranës

Shqipëria

Pezullohen nga detyra 9 zyrtarë të Aluiznit dhe ASHK, akuzohen se legalizuan një hotel të madh në qendër të Tiranës

Më: 29 qershor 2022 Në ora: 11:42
Ilustrim

Pezullohen nga detyra 9 zyrtare të  Aluiznit dhe  Agjencisë Shteterore të Kadastrës (ASHK).

Zyrtaret akuzohen për tjetërsim prone dhe legalizim si ndërtim pa leje i një hoteli të madh në qendër të Tiranës në një kohë që ai ka qenë ndërtim ekzistues.

Masat e sigurisë janë kërkuar nga prokurori Bledar Valikaj më 23 qershor 2022 dhe më pas janë miratuar nga Gjykata e Tiranës më 27 qershor 2022.

7 prej tyre akuzohen për shpërdorim detyre dhe ndaj tyre është marrë masa e sigurisë “Detyrim për tu paraqitur në policinë gjyqsore” si dhe ‘’Pezullimi i ushtrimit të një detyre a shërbimi publik’. Personat nën këtë akuzë janë identifikuar me inicialet: B B; A C; D Ll ; E P; K D; G T; E Sh.

Ndërsa akuzohen për "Mashtirm" dy persona, E T dhe  E T, ndaj të cilëve është vendosur masa e sigurisë  “Detyrim per tu paraqitur ne policine gjyqsore”.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat