Akuzohen për falsifikimin e zgjedhjeve të 25 prillit/ Elbasan, cilët janë personat që ranë në pranga

Shqipëria

Akuzohen për falsifikimin e zgjedhjeve të 25 prillit/ Elbasan, cilët janë personat që ranë në pranga

Më: 30 qershor 2022 Në ora: 10:23
Foto ilustrim

Gjashtë persona janë arrestuar nga policia e Elbasanit me akuzën e falsifikimit të zgjedhjeve të 25 prillit të vitit 2021.

Bëhet fjalë për grupet e numërimit të KZAZ 53, e cila përkon me Bashkinë e Prrenjasit ku personat e arrestuar dyshohet se kanë favorizuar kandidatë të caktuar.

Konkretisht kandidati i asaj kohe, sot deputet i PD-së, Lefter Gështenja figuron me 116 vota më shumë nga sa kishte kutia, ndërsa Ardian Zeneli, sërish kandidat i PD-së me 100 vota më pak.

Shkelja u vu re nga KQZ e cili në nëntor të vitit 2021 bëri rivlerësimin e 10 përqind të kutive të votimit, në shkallë kombëtare, nga ku rezultoi se për sa i përket votave preferenciale Lefter Gështenja mbante rekordin për parregullsi.

Pas kësaj KQZ bëri kallëzim penal për grupet e numërimit ku ishin regjistruar parregullsitë më të mëdha.

Mësohet se numëruesi kanë deklaruar se parregullsitë janë pasojë e gabimeve njerëzore për shkak të lodhjes, por do të jetë gjykata e cila do të thotë fjalën e fundit pas hetimeve të bëra nga prokuroria e Elbasanit.

Në pranga kanë rënë:

Erald Karriqi, 35 vjeç, banues në Prrenjas;

Ylli Kuko, 35 vjeç, banues në fshatin Karkavec, Prrenjas;

Durim Alla, 49 vjeç, banues në Prrenjas;

Erjon Dashi, 31 vjeç, banues në fshatin Berzeshtë, Prrenjas;

Mili Vasku, 33 vjeç, banues në fshatin Rrajcë Fushë, Prrenjas;

Olgert Aalla 40 vjeç, banues në Prrenjas.

“Falsifikuan materialet zgjedhore të procesit zgjedhor të datës 25.04.2021, vihen në pranga 6 shtetas (numërues votash), të shpallur në kërkim.

Specialistët për Hetimin e Krimit Ekonomik dhe Financiar në Drejtorinë Vendore të Policisë Elbasan bënë ekzekutimin e masave të sigurisë “Arrest në burg”, për veprën penale “Falsifikimi  i materialeve zgjedhore dhe i rezultatit të zgjedhjeve”, për shtetasit:

Nga veprimet hetimore dyshohet se këta shtetas, të cilët kanë patur si detyrë numërimin e  votave, gjatë procesit zgjedhor të datës 25.04.2021, në bashkëpunim me njëri-tjetrin, kanë shënuar në tabelat e rezultatit, të dhëna të ndryshme nga ato të fletëve të votimit, me qëllim  favorizimin e kandidatëve të subjekteve zgjedhore.  Materialet hetimore i kaluan Prokurorisë Elbasan, për veprimet e mëtejshme”, sipas policisë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat