Tirana, në maje të qyteteve me rritje më të shpejtë në Evropë

Shqipëria

Tirana, në maje të qyteteve me rritje më të shpejtë në Evropë

Më: 1 korrik 2022 Në ora: 09:08
Foto ilustrim

Pavarësisht faktit se popullata në Ballkan është e përqëndruar në zonat urbane, statistikat flasin se jo të gjitha qytetet kanë rritje të njëjtë. Tirana e Shkupi shënojnë rritjen më të madhe të popullatës

Qyteti i Tiranës renditet në maje të listës së qyteteve në Evropë për shtimin e numrit të banorëve. Kështu thonë të dhënat Kombeve të Bashkuara për periudhën 2020-2025.

Edhe pse në të gjitha shtetet e Ballkanit një pjesë e madhe e popullatës janë të përqëndruar në mjediset urbane, megjithatë rritja nuk është e njëjtë te të gjithë. Tirana, është e vetme në rajon e cila shënon rritje të dyfishtë, ndoshta edhe më shumë në krahasim me qytetet tjera.

Nga ana tjetër kryeqyteti i Kroacisë, Zagrebi në vitet e ardhshme pritet të kenë më pak banorë. Aktualisht ky qytet shënon rrënie prej minus 0.02 për qind.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat