Jahti në brigjet e Shqipërisë kërkon ndihmë pas defektit në motor, detajet e operacionit të shpëtimit

Shqipëria

Jahti në brigjet e Shqipërisë kërkon ndihmë pas defektit në motor, detajet e operacionit të shpëtimit

Më: 2 korrik 2022 Në ora: 07:54
Foto ilustrim

Kapiteneria e Portit të Durrësit dhe anija konteniere “Spirit of Chenal” kanë kryer një operacion shpëtimi mbrëmjen e të premtes për një jaht që kërkoi ndihmë pasi kishte pësuar defekt në motor.

foto e publikuar nga Drejtoria e Përgjithshme Detare

Drejtoria e Përgjithshme Detare bën me dije në njoftimin e saj se: “Në orën 20.20 Kapiteneria e Portit Durres merr nje thirrje nga jahti Dartista 07 qe ndodhet rreth 20 milje larg Divjakes travers se kerkon ndihme pasi nuk i punon motori. Kapiteneria organizon operacionin e shpetimi dhe njofton anijet qe ndodhen me afer jahtit per ti dhene ndihmen e shpjete. Per pak minuta arrihet kontakti me Kapitenin e Spirit of Chenai” qe po vinte per Durres e cila i shkon ne ndihme jahtit dhe e lidh jahtin Dartista 07 dhe e rimorkion drejt portit Durres.

I gjithë operacioni u realizua në kohë rekord duke shpëtuar jahtin dhe personelin e jahtit”.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat