“Nafta në Shqipëri më shtrenjtë se në Luksemburg”- PL: Bordi i Hajdutëve ka qëllim të zbrazë xhepat e qytetarëve për të financuar inceneratorët

Shqipëria

“Nafta në Shqipëri më shtrenjtë se në Luksemburg”- PL: Bordi i Hajdutëve ka qëllim të zbrazë xhepat e qytetarëve për të financuar inceneratorët

Më: 26 shtator 2022 Në ora: 19:16
Foto ilustrim

Sekretari i Përgjithshëm i Partisë së Lirisë Tedi Blushi ka reaguar në lidhje me çmimin e lartë të tregtimit të naftës. Përmes një postimi në rrjete sociale Blushi thekson se Shqipëria, një vend me pagë minimale 291 euro e ka naftën më të shtrenjtë se Luksemburgu me pagë minimale 2202 euro.

Sekretari i PL shton se vendimet e Bordit të Transparencës kanë vetëm një qëllim, atë të varfërimit të shqiptarëve, për të mbushur arkën e qeverisë për të financuar vjedhjet përmes koncesioneve.

Në Shqipëri, vendin më të varfër të Europës, ku paga minimale është 291 euro dhe 67% e popullsisë jeton me të ardhura më pak ose deri në 5.5 dollarë në ditë, sot 1 litër naftë shitet 1.91 euro.

Në Luksemburg, vendin me pagën minimale 2,202 euro, më të lartën në të gjithë Bashkimin Europian, sot 1 litër naftë shitet me 1,77 euro.

Shqiptarët me të ardhura 10 herë më pak se në Luksemburg e blejnë sot naftën më shtrenjtë sepse në krye kanë një Qeveri që i vjedh papushim çdo ditë. Tani edhe me vendime të Bordit të Hajdutëve, që ka vetëm një qëllim: Të zbrazin xhepat e qytetarëve për të mbushur xhepat e Edi Ramës dhe arkën e Qeverisë, që të financojnë grabitjen përmes inceneratorëve dhe koncensioneve.

Miratimi sa më parë në Kuvend i nismës ligjore të Partisë së Lirisë për heqjen e taksës së qarkullimit dhe të karbonit është e vetmja zgjidhje për të ulur çmimin e karburanteve!

Shurdhësia, babëzia, paligjshmëria dhe korrupsioni i Qeverisë po i zhyt shqiptarët në varfëri të thellë!

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat