Nafta, problem për misrin/ Fier, fermerët presin prodhim të bollshëm, por kostot u rritën

Shqipëria

Nafta, problem për misrin/ Fier, fermerët presin prodhim të bollshëm, por kostot u rritën

Më: 23 shtator 2023 Në ora: 15:55
Foto ilustrim

Rritja e çmimit të plehrave kimikë dhe karburantit edhe këtë vit ka vendosur në vështirësi fermerët e fshatit Seman në Fier.

Edhe pse presin një prodhim të mbarë të misrit, për ta, tregu vijon të mbetet problem. Kjo pasi grurin ende nuk e kanë shitur.

“8 grurë, 8 misër. Nuk kam shitur asgjë. Do t’i hedhim”, tha fermeri.

 “3 hektarë kam mbjellë. Nuk kam shitur asgjë”, tha një fermer tjetër

Ata thonë se çmimi i shitjes nuk arrin të justifikojë kostot e prodhimit.

Fermerët e kësaj zone iu përgjigjën thirrjes së qeverisë për të shtuar sipërfaqet me drithë. Por për shkak të importit, çmimi në treg i drithërave pësoi ulje.

Ndaj ata kërkojnë nga autoritetet që të ndërhyjnë dhe të ngrenë një pikë grumbullimi për të mbrojtur prodhimin vendas përballë atij të huaj.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat