Zhelyazkov: Nuk ka çështje pezull, të pazgjidhura apo të hapura midis Bullgarisë dhe Shqipërisë

Shqipëria

Zhelyazkov: Nuk ka çështje pezull, të pazgjidhura apo të hapura midis Bullgarisë dhe Shqipërisë

Më: 26 shkurt 2024 Në ora: 17:15
Foto nga takimi

"Nuk ka çështje pezull, të pazgjidhura apo të hapura midis Bullgarisë dhe Shqipërisë," tha Kryetari i Asamblesë Kombëtare Bullgare Rosen Zhelyazkov këtu të hënën, duke dalë nga një takim me kryetaren e Kuvendit të Shqipërisë Lindita Nikolla, me ftesë të së cilës ai po bën një vizitë zyrtare dy-ditore në vendin ballkanik.

Të dy kryeparlamentarët diskutuan për thellimin e bashkëpunimit dypalësh në sfera të ndryshme dhe për avancimin e marrëdhënieve dypalëshe.

Zhelyazkov e siguroi mikpritësin e tij se brenda një viti do të nisë një linjë ajrore e planifikuar midis dy kryeqyteteve.

"Bullgaria dhe Shqipëria ndajnë një vizion të përbashkët për një të ardhme paqeje dhe prosperiteti në Evropë dhe rajonin tonë, të ndërtuar mbi vlerat e përbashkëta evropiane dhe euroatlantike," tha Kryetari i Asamblesë Kombëtare në takimin e tij me Nikollën, cituar nga parlamenti i Bullgarisë në një deklaratë për shtyp.

“Bullgaria e sheh Shqipërinë si një partner shumë të besueshëm”, theksoi i ftuari. Sipas fjalëve të tij, anëtarësimi i Shqipërisë në NATO dhe perspektivat për t'u anëtarësuar në BE ofrojnë një "bazë të fortë për pikëpamjet e përbashkëta të dy vendeve për zhvillimin e Evropës dhe rajonit". "Së bashku me mbështetjen politike, Bullgaria është gjithashtu e gatshme të ofrojë ndihmë eksperte në procesin e anëtarësimit të Shqipërisë në BE," shtoi Zhelyazkov sipas njoftimit për shtyp.

“Thellimi i marrëdhënieve bullgaro-shqiptare hap mundësi shtesë për ndikim në proceset në Ballkanin Perëndimor dhe për vazhdimin e bashkëpunimit shumëpalësh në Evropën Juglindore”, theksoi i ftuari. "Zbatimi i projekteve të mëdha të infrastrukturës rajonale janë me interes kyç për Bullgarinë," tha ai më tej.

Ai e sheh një përmirësim të lidhjes së transportit si një kusht të detyrueshëm për nxitjen e bashkëpunimit ekonomik dypalësh dhe prosperitetin në mbarë rajonin. Kreu i Parlamentit bullgar theksoi rëndësinë e Korridorit VIII të Kretës dhe bëri thirrje për gjallërim të përpjekjeve për të përshpejtuar zbatimin e këtij projekti të shumëpritur.

"Bullgaria vlerëson përpjekjet që vendi juaj ka bërë deri tani për mbrojtjen e të drejtave të pakicave duke miratuar Ligjin për mbrojtjen e pakicave kombëtare," tha Zhelyazkov. “Ne mbështetemi që Shqipëria të mbajë qëndrimin e saj konsistent për garantimin e plotë të të drejtave të pakicave kombëtare dhe presim me padurim miratimin dhe zbatimin e akteve nënligjore që lidhen me ligjin kuadër të vitit 2017”, tha ai. Ai e cilësoi pakicën kombëtare bullgare në Shqipëri si “një urë të rëndësishme miqësie dhe një faktor të ndërtimit të besimit të ndërsjellë që ekziston mes dy vendeve”.

I ftuari i tha mikpritësit se bashkëpunimi aktiv ndërparlamentar, në të cilin grupet e miqësisë luajnë një rol kyç, kontribuon në mënyrë thelbësore në forcimin e përgjithshëm të kontakteve midis Bullgarisë dhe Shqipërisë.

Lindita Nikolla falënderoi për mbështetjen e vazhdueshme të Kuvendit dhe Qeverisë së Bullgarisë për Shqipërinë në rrugën e saj drejt integrimit në BE dhe shprehu bindjen se kjo ndihmë do të vazhdojë gjatë procesit të negociatave. Kryeparlamentari vuri në dukje rëndësinë e forcimit të dialogut midis dy legjislativëve, i cili është i rëndësishëm në ndërtimin e mirëkuptimit, besimit dhe respektit midis popujve.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat