Zbardhet skema/ Trafiku i emigrantëve nga vendi ynë drejt BE, si bizneset në Shqipëri i siguronin kontrata fiktive bangladeshasve!

Shqipëria

Zbardhet skema/ Trafiku i emigrantëve nga vendi ynë drejt BE, si bizneset në Shqipëri i siguronin kontrata fiktive bangladeshasve!

Më: 12 prill 2024 Në ora: 13:52
Muhamet Rrumbullaku

Pas një hetimi proaktiv prej 1 viti, u zbulua aktiviteti i një grupi kriminal i cili ishte përfshirë në trafikimin e personave të rritur dhe dhënien ndihmë për kalim të paligjshëm të kufirit, kontrabanda i qenieve njerëzore.

Gjatë vitit 2023, u konstatua rritja e numrit të shtetasve të pajisur me leje qëndrimi dhe leje pune, të kapur në tentativë për tu larguar drejt vende të tjera në veri të vendit por edhe në kufirin jugor me Greqinë.

Shtetas dhe subjekte siguronin kushtet për shtetas të vende të ndryshme për të mbërritur në vendin tonë me qëllim që të shkonin në vendin drejt vendeve të BE.

U zbulua aktiviteti i të paktën 5 subjekteve që ushtronin aktivitet në fusha të ndryshme të biznesit që siguronin kontrata pune fiktive për shtetas kryesisht nga Bangladeshi dhe vijonin me aplikimin për vizë deri në pritjen e tyre në Rinas, e gjithë kjo përkundrejt pagesës 5000 euro. U identifikuan 6 shtetas të ndryshëm të përfshirë në këtë aktivitet ku janë përfshirë edhe punonjës policie.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat