Cilat janë efektet e ngrohjes globale

Speciale

Cilat janë efektet e ngrohjes globale

Më: 30 janar 2023 Në ora: 22:27
Foto ilustrim

Efektet e ngrohjes globale mund të shihen dhe ndjehen në të gjithë planetin. Ngrohja globale, graduale e sipërfaqes së Tokës, oqeaneve dhe atmosferës, shkaktohet nga aktiviteti njerëzor, kryesisht nga lëndët djegëse fosile që pompojnë dioksidin e karbonit (CO2), metanin dhe gazrat e tjerë në atmosferë. Tashmë, pasojat e ngrohjes globale janë të matshme dhe të dukshme.

Liqenet në mbarë botën, duke përfshirë Liqenin Superior, po ngrohen me shpejtësi dhe në disa raste më shpejt se mjedisi përreth. Kafshët po ndryshojnë modelet e migrimit dhe bimët po ndryshojnë datat e aktivitetit të tilla si pemët që lëshojnë gjethet e tyre më herët në pranverë dhe i lëshojnë ato më vonë në vjeshtë.

Një nga pasojat më të menjëhershme dhe më të dukshme të ngrohjes globale është rritja e temperaturave në mbarë botën. Temperatura mesatare globale është rritur me rreth 0.8 gradë Celsius gjatë 100 viteve të fundit, sipas Administratës Kombëtare të Oqeanit dhe Atmosferës (NOAA).

Ndërsa temperaturat mesatare globale ngrohen, modelet e motit po ndryshojnë. Një pasojë e menjëhershme e ngrohjes globale është moti ekstrem. Këto ekstreme vijnë në shumë mënyra të ndryshme. Në mënyrë paradoksale, një nga efektet e ndryshimit të klimës mund të jenë dimrat më të ftohtë se zakonisht në disa zona.

Ndryshimet në klimë mund të bëjnë që rryma e ajrit polar, kufiri midis ajrit të ftohtë të Polit të Veriut dhe ajrit të ngrohtë ekuatorial të migrojnë në jug, duke sjellë me vete ajrin e ftohtë të Arktikut. Kjo është arsyeja pse disa shtete mund të kenë një ftohje të papritur ose dimër më të ftohtë se normalisht, edhe gjatë tendencës afatgjatë të ngrohjes globale, shpjegojnë studiuesit.

Që nga fillimi i mbajtjes së të dhënave në 1895, viti më i nxehtë i regjistruar në botë ishte viti 2016, sipas të dhënave të NOAA dhe NASA. Atë vit temperatura e sipërfaqes së Tokës ishte 0,99 gradë C më e ngrohtë se mesatarja në të gjithë shekullin e 20-të.

Sipas Laboratorit Gjeofizik të Dinamikës së Fluideve të NOAA, uraganet ka të ngjarë të bëhen më intensive, mesatarisht, në një botë që po ngrohet. Shumica e modeleve kompjuterike sugjerojnë që frekuenca e uraganeve do të qëndrojë pothuajse e njëjtë por stuhitë që do të krijohen do të kenë aftësinë të lëshojnë më shumë shi për shkak të faktit se ajri më i ngrohtë mban më shumë lagështi.

commentFirst article
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat