Mbrëmë kishte një shi meteorësh, nëse e keni humbur shikoni këto pamje fantastike

Speciale

Mbrëmë kishte një shi meteorësh, nëse e keni humbur shikoni këto pamje fantastike

Më: 13 gusht 2023 Në ora: 20:02
Foto ilustrim

Shiu vjetor i meteorëve ‘Perseid’ ndriçoi qiejt anembanë botës për kënaqësinë e adhuruesve të astronomisë, si dhe romantikëve që shpresonin të kapnin një paraqitje të shkurtër të yjeve që xhironin.

Ky fenomen ndodh në një kohë të ngjashme në korrik dhe gusht të çdo viti, dhe këtë herë ka arritur kulmin e tij në natën ndërmjet të shtunës dhe të dielës.

Meteorët, siç shkruan BBC, goditën atmosferën e Tokës me një shpejtësi prej 215,000 km/h.

Kometa, së cilës i duhen 133 vjet për të rrotulluar Diellin, lë pas një re të mbeturinave hapësinore dhe kur hyn në atmosferën e Tokës dhe fillon të bjerë drejt sipërfaqes, “reja” shkëlqen për shkak të fërkimit dhe djegies, dhe ne shohim si një blic ose një meteorit.

Këto mbetje të djegura nuk përbëjnë asnjë rrezik për ne në Tokë. Shiu i meteorëve konsiderohet si një nga ngjarjet më të mira dhe më tërheqëse astronomike.

 
commentFirst article
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat