Gjenden në Kanada mbetjet e një mamuthi 30 mijë vjeçar

Speciale

Gjenden në Kanada mbetjet e një mamuthi 30 mijë vjeçar

Më: 26 qershor 2022 Në ora: 09:00
Mamuthi 30 mijë vjeçar

Minatorët në fushat e arit Klondike në veriun e largët të Kanadasë kanë bërë një zbulim të rrallë, duke gërmuar mbetjet e mumifikuara të një mamuthi.

Anëtarët e kombit të parë lokal “Tr’ondek Hwech’in” e quajtën viçin Nun cho ga, që do të thotë “kafshë e madhe foshnje”.

Paleontologu Grant Zazula tha se mamuthi, i cili ruan lëkurën dhe flokët e tij, “është i bukur dhe një nga kafshët më të pabesueshme të mumifikuara të epokës së akullit të zbuluar ndonjëherë në botë”.

“Jam i emocionuar që ta njoh më shumë”, tha ai në një deklaratë.

Mbetjet e foshnjës së mamuthit u zbuluan gjatë gërmimeve përmes ngricave të përhershme në jug të qytetit Dawson në territorin Yukon të Kanadasë, i cili kufizohet me shtetin amerikan të Alaskës.

Kafsha besohet të jetë femër dhe do të kishte vdekur gjatë epokës së akullit, më shumë se 30 mijë vjet më parë, kur mamuthët e leshtë bredhin në këtë rajon së bashku me kuajt e egër, luanët e shpellave dhe bizonët gjigantë të stepës.

Zbulimi shënon mamuthin e parë pothuajse të plotë dhe të ruajtur mirë, të mumifikuar, i gjetur në Amerikën e Veriut.

Një viç i pjesshëm, i quajtur Effie, u gjet në vitin 1948 në një minierë ari në brendësi të Alaskës.

Një mamuth i mumifikuar 42 mijë vjeçar, i njohur si Lyuba, u zbulua gjithashtu në Siberi në vitin 2007. Lyuba dhe Nun cho ga janë afërsisht të njëjtat madhësi, sipas qeverisë së Yukon.

Kockat e një mamuthi tjetër të leshtë, që besohet të jenë 10 mijë vjeç, u gjetën në Siberi në vitin 2020.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat