Arkeologët zbulojnë tavernën 5000-vjeçare me ushqime brenda

Speciale

Arkeologët zbulojnë tavernën 5000-vjeçare me ushqime brenda

Më: 4 shkurt 2023 Në ora: 10:37
Taverna u zbulua në Lagash, një vend arkeologjik prej 1000 hektarësh

Arkeologët kanë zbuluar mbetjet e një taverne të lashtë gati 5000-vjeçare në Irakun jugor, njoftoi Universiteti i Pensilvanisë javën e kaluar. Gjetja ofron një pasqyrë të jetës së njerëzve të zakonshëm që jetonin në një lagje urbane joelitare në Azinë jugperëndimore rreth vitit 2700 pes(Para Erës Sonë).

Brenda hapësirës publike të ngrënies e cila përfshinte një zonë në ajër të hapur dhe një kuzhinë studiuesit me Universitetin e Pensilvanisë dhe Universitetin e Pizës gjetën një furrë, një lloj frigoriferi balte të quajtur zeer, stola dhe kontejnerë magazinimi që mbanin ende ushqime. Ata gjetën gjithashtu dhjetëra enë në formë konike që përmbanin mbetjet e peshkut.

Taverna u zbulua në Lagash, një vend arkeologjik prej 1000 hektarësh që ishte një qendër industriale e zhurmshme me shumë banorë gjatë periudhës së Dinastikës së Hershme. Studiuesit thonë se Lagash ishte një nga qytetet më të mëdha dhe më të vjetra në të gjithë Mesopotaminë jugore.

Gjatë katër viteve të fundit, studiuesit kanë përdorur një sërë teknikash të teknologjisë së lartë për të kuptuar më mirë vendin, duke përfshirë kapjen e imazheve me dron dhe kryerjen e analizave magnetometrike. Ata gjithashtu kanë mbledhur dhe studiuar mostra sedimenti nga thellësia 25 metra nën sipërfaqe për të kuptuar evolucionin gjeologjik dhe gjeofizik të vendit gjatë viteve.

Zbulimi i tavernës sugjeron se shoqëria në Lagash përfshinte një klasë të mesme, përveç individëve dhe elitave të skllevërve. Zbulimet e tjera të studiuesve në vend përfshijnë një zonë ku banorët e lashtë të qytetit dikur bënin qeramikë, të kompletuar me gjashtë furra qeramike, stola dhe një tavolinë. Ata gjetën gjithashtu një banesë shtëpiake që përmbante një tualet dhe një kuzhinë.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat