“Gruaja në Dritare”, një ndër projektet më të suksesshme të Teatrit Kombëtar rishfaqet online

Teatri

“Gruaja në Dritare”, një ndër projektet më të suksesshme të Teatrit Kombëtar rishfaqet online

Më: 19 dhjetor 2020 Në ora: 16:47
Foto Ilustrim

Teatri Kombëtar ka shfaqur në online  dramën “Gruaja në Dritare”.

Për shkak të kushteve që na dikton pandemia që po kalojmë, pamundësisë për t’u shfaqur për një publik më të gjerë në skenën e teatrit , kjo vepër u shfaq në faqen zyrtare në rrjetet sociale të Teatrit Kombëtar.

Kjo shfaqe u transmetua për publikun artëdashës në orën 18. 00 dhe vepra mban autorësinë e shkrimtares së re nga Kosova Arta Arifi dhe me regji të regjisores tashmë të afirmuar sidomos në skenën e Teatrit Kombëtar, Rovena Lule. Kujtojmë se regjisorja Lule ka vendosur vepra të tjera të suksesshme me aktorët më të mirë të Teatrit. Madje edhe para se të mbylleshin institucionet teatrore për shkak të COVID-19, shfaqja e regjisores Rovena Lule ishte shfaqja e fundit që u dha për publikun e gjerë të teatrit, përfshirë këtu edhe shfaqjen “Galaksia” që është një ndër shfaqjet më të vlerësuara të teatrit. Kjo shfaqje është vlerësuar me shumë çmime si për regjinë, ashtu edhe për interpretimin e aktorëve, sidomos të protagonistes Olta Daku.

Shfaqja e transmetuar mbrëmjen e djeshme ka pasur një numër të konsiderueshëm ndjekësish. Në këtë shfaqje vlerësohen edhe kostumet dhe skenografia që mbajnë autorësinë e Berina Kokonës.

Shfaqja “Gruaja në Dritare” vjen në këtë skenë si një rivënie dhe si pjesë e repertorit të përzgjedhur të Teatrit Kombëtar pasi ajo është shfaqur edhe më herët në sezonet e kaluara artistike. Ajo është e përzgjedhur nga konkursi tashmë i kthyer në një traditë nga Teatri Kombëtar për leximin e dramës shqipe, një konkurs që zhvillohet çdo fillim sezoni të teatrit dhe vijnë të lexuara nga aktorët më të mirë të këtij institucioni. Vepra ka në fokus marrëdhëniet e brishta brenda familjes që herë pas here mund të kthehen edhe në tragjedi.

Vlen të theksohet se autorja Arta Arifi është një shkrimtare mjaftë e vlerësuar e dramës Shqipe. Tituj të tjerë të suksesshëm të saj janë si psh,  “Kohë pa ngjarje”, “Perlat e Marias”, “Aritmia” dhe shumë të tjera.

Gjithashtu në këtë shfaqje është vlerësuar shumë loja brilante e aktorëve si Olta Daku, Yllka Mujo, Karafil Shena, Neritan Licaj, Dritan Borici etj.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat