Hamiti: Formimi i Gjykatës Speciale erdhi pas dështimit të politikanëve në Kosovë

Aktuale

Hamiti: Formimi i Gjykatës Speciale erdhi pas dështimit të politikanëve në Kosovë

Më: 28 nëntor 2020 Në ora: 22:43
Muhamet Hamiti 

Aktakuzat nga Dhomat e Specializuara kanë krijuar në situatë të re në Kosovë e për këtë ish-bashkëpunëtori i Ibrahim Rugovës, thotë se duhet të ketë unitet politik.

Muhamet Hamiti ka rrëfyer periudhën kur këto Dhoma kanë bërë hapin e parë e që sipas tij spektri politik i ka neglizhuar.

“Gjykata Speciale është institucion i Kosovës Kuvendi e ka votua jo më shumë dëshirë. Gjykata është aty për ta gjetur të vërtetën për pretendimet nga raporti i Dick Marty-t. Në të vërtet insistimi për formimin e Gjykatës Speciale ka qenë prej amerikanëve dhe evropianëve më pajtim të politikanëve tanë. Kosova ka ligj më të cilin ndihmon të akuzuarit që paraqiten atje. Mendoj që ndërhyrje më të madhe nuk duhet të bëhet pasi s’ja vlen.

“Unë kam qenë ambasador i Kosovës në Britani të Madhe kur ka pas dal një artikull në gazetën britanike për raportin e Dick Martyt dhe politika jonë e patë shpërfill këtë botim. Politika e ka pas shpërfillur këtë çështje në atë periudha dhe pastaj gradualisht edhe për faj të drejtësisë ndërkombëtare në Kosovës është krijuar situata që të formohet një Gjykatë e tillë. Tash nuk e di pse njerëzit habiten kur kjo ka qenë histori 10 vjeçare”, deklaroi Hamiti.

Ndryshe, Gjykata Speciale aktakuzat e para i ka ngritur në shkurt të 2020, pesë vite pas votimit në Kuvendin e Kosovës.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat