Rrëfimi prekës i ish-ushtares së UÇK-së nga Presheva: Si kishte vdekur nga plagët një 23-vjeçare dhe bebja e saj

Aktuale

Rrëfimi prekës i ish-ushtares së UÇK-së nga Presheva: Si kishte vdekur nga plagët një 23-vjeçare dhe bebja e saj

Më: 16 dhjetor 2020 Në ora: 12:07
Linda Fetahu Krivanjeva

Ajo lindi dhe jetoi deri në përfundim të shkollës fillore në Luginën e Preshevës.

Gjithë këtë kohë kishte përjetuar shtypjen dhe robërinë nga pushteti serb që po e bënte ndaj shqiptarëve.

Linda Fetahu Krivanjeva vendosi që shkollën e mesme ta vazhdojë në Ferizaj.


Nuk ishte as aty ndryshe. Gjithë kohën shtypje e protesta. Dhe në vitin 1999, në janar, pas Masakrës së Reçakut ajo vendosi t’i bashkohet si infermiere Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës.

Rrëfimin e saj, që është në kuadër të platformës “LIRIA KA EMëR”, e ka publikuar Ministri i Jashtëm i Shqipërisë, Gent Cakaj.

“Janar ‘99. Agu i parë pas masakrës së Reçakut, ishte pikëkthesa kur Linda Fetahu-Krivanjeva vendosi t’i bashkohej Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës.

Si infermiere e re, ajo u gjend pranë fëmijëve, të pambrojturve, të sëmurëve, të thyerve në moshë, të vrarëve e plagosurve, ushtarëve të lirisë në çastet më të vështira e në orët më të liga.

Ajo ende dhembshurisht kujton qëndrimin e parë përballë me mortin: një vajzë 23 vjeçare, shtatzënë, e cila tre ditë pasi humbi fëmijën, shkoi edhe vetë në amshim, për të mbetur gjithmonë martire në mbamendjen e përbashkët të gjithë kombit shqiptar. Ato u bënë pluhur frymëzimi për çdo brez shqiptarësh më pas, ndërsa puna, loti e sakrifica e Lindës u bënë dielli i lirisë i më të dashurës, Kosovë.

Lutem ta shpërndani këtë histori për t’i dhënë krahë e jehonë rrëfimit madhështor të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës.

LiriaKaEmër #KrenarmeUÇK”, ka shkruar Cakaj në postimin e tij.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat