Hoxhaj prezanton planin e PDK-së për Rimëkëmbjen e shëndetësisë: Sigurim shëndetësor dhe barna falas!

Aktuale

Hoxhaj prezanton planin e PDK-së për Rimëkëmbjen e shëndetësisë: Sigurim shëndetësor dhe barna falas!

Më: 22 janar 2021 Në ora: 19:50
Enver Hoxhaj

Kryetari i PDK-së, njëherësh kandidati për kryeministër, Enver Hoxhaj së bashku me Sekretarin e Përgjithshëm të PDK-së dhe kandidatin për deputet, Uran Ismaili kanë prezantuar sot programin e Partisë Demokratike të Kosovës për Rimëkëmbjen e shëndetësisë.

Hoxhaj ka theksuar se qytetarët e Kosovës me të drejtë janë të shqetësuar për rënien e nivelit të shërbimeve shëndetësore si pasojë e pandemisë dhe ata meritojnë një sistem politik të shëndetshëm në vend.

“Sfida për Rimëkëmbje të Sektorit tonë Shëndetësor është e madhe. Ajo prek çështje organizative, çështje të efikasitetit, çështje të prokurimit publik.Qytetarët kanë nevojë për siguri. Qytetarët kanë nevojë për udhëheqje të përgjegjshme. Qytetarët kërkojnë trajtim të barabartë. Qytetarët kërkojnë respekt. Dhe në vitin e fundit nuk e kanë pasur asnjërën prej këtyre. Në ballafaqim me sëmundjen të gjithë qytetarët janë të barabartë. Sëmundja nuk diskriminon në mes të varfërve dhe të pasurve. Ne mes të qytetarëve që njohin persona në pozitë dhe atyre që nuk njohin. Kosova e Shëndetshme kërkon Qeverisje të Shëndetshme. Qeverisje transparente, qeverisje kompetente, qeverisje të dijes. Kjo është çka PDK propozon. Kjo është për çka PDK zotohet.”, ka thënë Hoxhaj.

Ndërsa, Ismaili ka thënë se për një vit, nga dy qeveritë, shëndetësia është udhëhequr pa vizion dhe pa dinamikë, duke shkaktuar pasoja shëndetësore, ekonomike dhe sociale.

Ai ka prezantuar planprogramin për Rimëkëmbjen e shëndetësisë së Kosovës që përfshin katër shtylla: 1. Pandemia nën kontrrollë, 2. Mjek për çdo familje, 3. Sigurime shëndetësore dhe barna falas dhe 4. Sistem shëndetësor modern.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat