Analisti nga Amerika publikon kalkulimet e fundit: Kaq deputetë do të marr LVV-ja pas numërimit të përfundimtar të votave

Aktuale

Analisti nga Amerika publikon kalkulimet e fundit: Kaq deputetë do të marr LVV-ja pas numërimit të përfundimtar të votave

Nga: N.Sh Më: 2 mars 2021 Në ora: 14:45
Albin Kurti

Analisti shqiptar nga Amerika, Bleron Baraliu ka publikuar kalkulimet e fundit të rezultateve zgjedhore në Kosovë.

Sipas tij, nëse LVV-ja do të ruan 75% nga votat e diasporës, atëherë do të arrinte në 58 deputetë.

Postimi i plotë:

Kalkulimet e fundit

Nëse VV ruan 75%+ (40. 5K vota) nga votat e diasporës, atëherë do të arrinte në 58 deputetë.

61-74% i takojnë 57 deputetë

<61% 56

>89% 59

Së pari do të binte AAK në 8, pastaj PDK në 19, dhe në fund LDK në 14

Sipas llogaritjeve të mia para 14 Shkurtit (të diskutuara në Pressing me 18.2) Diaspora do të ketë 55K vota me 71.4% për VV, por si duket deri tani mund të dalë edhe më lartë. 

Sidoqoftë, 57 apo 58 duket të jetë fundi nëse nuk kemi befasi në çastet e fundit nga numërimi i diasporës.

Image
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat