Kurti thotë se u dakordua me Lajçakun që dialogu të koordinohet nga SHBA dhe BE së bashku

Aktuale

Kurti thotë se u dakordua me Lajçakun që dialogu të koordinohet nga SHBA dhe BE së bashku

Më: 2 mars 2021 Në ora: 20:28
Miroslav Lajçak dhe Albin Kurti

Kandidati për kryeministër nga Vetëvendosje, Albin Kurti thotë se gjatë takimit me të dërguarin e BE-së për dialogun, Miroslav Lajçak u dakorduan që dialogu tëkoordinohet nga SHBA dhe BE së bashku.

Ai ka shtuar se dialogu duhet të jetë “transatlantik”.

Shkrimi i tij i plotë:

Mbrëmë e mirëprita @MiroslavLajcak EUSR për dialogun Kosovë-Serbi në zyret e @LVetevendosje. Ai i përcolli urimet e tij më të mira qeverisë së ardhshme dhe unë e informova atë për përparësitë tona kryesore të vendeve të punës dhe drejtësisë.

Ne të dy ranë dakord që dialogu është i rëndësishëm dhe duhet të jetë i përgatitur mirë dhe parimor. Duhet të jetë transformuese dhe transparente, në mënyrë që qytetarët të jenë përfituesit, dhe duhet të jetë transatlantik – i koordinuar mirë ndërmjet SHBA-së dhe BE-së.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat