Nisin homazhet para Teatrit Kombëtar për instrumentistin e ndjerë, Shaqir Hoti

Aktuale

Nisin homazhet para Teatrit Kombëtar për instrumentistin e ndjerë, Shaqir Hoti

Më: 11 prill 2021 Në ora: 17:39
Homazhe para Teatrit Kombëtar për instrumentistin e ndjerë, Shaqir Hoti

Ka ndërruar jetë gjatë ditës së djeshme (e shtunë) instrumentisti i njohur, Shaqir Hoti.

Tashmë para Teatrit Kombëtar kanë filluar të bëhen homazhe, teksa janë parë Ministri i Kulturës, Hajrulla Çeku dhe këshilltari i tij, Liburn Jupolli.

Ata u nënshkruan në librin e zisë i cili ishte vendosur para Teatrit Kombëtar për këtë qëllim.

Tutje në postimin e MKRS-së në Facebook, u kujtua padyshim veprimtaria e artistit të njohur.

“Kosova humbi njërin prej njerëzve më të urtë dhe më të dashur i cili me kapacitetin e tij profesional, intelektual e njerëzor kultivoi një pjesë tejet të rëndësishme të trashëgimisë sonë shpirtërore dhe ishte forcë e bashkimit të të gjitha fushave të tjera kulturore – veçanërisht të kulturës sonë muzikore”, shkruhej në postim.

Hoti ndërkohë ndërroi jetë në moshën 85 vjeçare. 

Image

 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat