Stavileci: Nëntë zyrtarë doganorë të përfshirë në kontrabandë me duhan

Aktuale

Stavileci: Nëntë zyrtarë doganorë të përfshirë në kontrabandë me duhan

Më: 18 maj 2021 Në ora: 00:48
Adriatik Stavileci

Adriatik Stavileci, zëdhënës i Doganës së Kosovës, ka dhënë detaje për rastin ku nëntë zyrtarë doganorë janë përfshirë në kontrabandimin e 80 mijë kilogramëve duhan.

“Ka pasë një hetim që është zhvilluar prej vitit 2018. Në momentin e dyshimeve të para ku është gjetur një sasi e duhanit të grirë dhe është ndjekur rruga nga vjen kjo sasi. Ne kemi ardhë në përfundim që në atë kohë se një pjesë e këtij duhani është duke u kontrabanduar përmes pikës kufitare të Vërmicës nga Shqipëria. Gjatë rrjedhës së hetimeve i kemi pasë disa raste që janë zhvilluar”.

Stavileci ka thënë që dëmi total llogaritet që e kalon vlerën prej 3 milionë eurove.

“Duhani si sasi nuk ka vlerë të madhe. Për Doganën e Kosovës dhe taksapaguesit dhe për buxhetin e Kosovës është e rëndësishme akciza që paguhet në importin e duhanit”.

Ai ka treguar edhe se si kjo sasi e duhanit ka hyrë në Kosovë.

“Ne kemi pasë dyshimet të bazuara që është kontrabanduar përmes furgonëve të ndryshëm, e që e kanë kamufluar duhanin duke tentuar ta fshehin, por dyshimet tona kanë qenë që kamuflimi është bërë në bashkëpunim edhe me zyrtarët doganorë”.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat