“Autobusi po digjet!”/ Rrëfehen zjarrfikësit kroat: Ja çfarë pamë kur arritëm në vendin e aksidentit

Aktuale

“Autobusi po digjet!”/ Rrëfehen zjarrfikësit kroat: Ja çfarë pamë kur arritëm në vendin e aksidentit

Nga: A.Morina Më: 26 korrik 2021 Në ora: 19:51
Pamje nga aksidenti

Komandanti i Ndërmarrjes së Shërbimeve Publike në Slavonski Brod, Ivan Vuleta dhe zëvendëskomandanti, Mario Toncek, kanë komentuar aksidentin e tmerrshëm në të cilin u përfshi autobusi nga Kosova, në të cilin mbetën të vrarë 10 persona.

Vuleta dhe Toncek ishin të parët që arritën në vendin e aksidentit.

“Së pari u raportua se një autobus që po kishte dal nga autostrada po digjej, por kur arritëm në vendin e ngjarjes pamë që zjarri i vogël ishte shuar vetë, gjetëm një skenë të tmerrshme, shumë të plagosur dhe shumë njerëz të vdekur. Ekipet tona që erdhën në fushë menjëherë kërkuan ndihmë nga JVP. Duke pasur parasysh afërsinë e njësisë, ajo erdhi shpejt.

Ata menjëherë filluan të shpëtonin njerëzit e bllokuar që ishin në autobus dhe nën autobus. Skenat padyshim nuk janë për të gjithë, ato janë trauma të rënda, si për pasagjerin ashtu edhe për shpëtimtarin. Asgjë nuk mund t’ju ​​përgatisë për skena të tilla. Nuk mbaj mend një aksident kaq të madh me kaq shumë fatalitete dhe lëndime, " tha Tonček për RTL, përcjell “Bota sot”.

Ndërsa, Komandanti i JVP Slavonski Brod, Ivan Vuleta, tha se fatkeqësisht, pas aksidenteve të tilla, nuk ka ndihmë profesionale për zjarrfikësit në kuptimin psikologjik.

"Megjithëse do të ishte mirë nëse do të kishte një shërbim që do të reagonte menjëherë pas ngjarjeve të tilla, të cilat do të vinin, do të bënin gjithçka të nevojshme me të gjitha shërbimet e urgjencës, është një situatë stresuese dhe ndihma e tillë do të ishte e dobishme", tha Vuleta .

Ai vetë, deklaroi se do të flasë me të 12 zjarrfikësit për të biseduar dhe për t'i pyetur se si ndihen pas ndërhyrjes së djeshme.

"Në shërbimin tonë, pas ndërhyrjeve të tilla, ne jemi duke bërë një analizë, ne do t'i kushtojmë vëmendje të veçantë ngjarjes së tmerrshme dhe stresit që ata përjetuan, do të flasim me ta dhe, nëse është e nevojshme, do të kërkojmë ndihmë. Duke marrë parasysh përvojën dhe sa kohë jam këtu, nuk mendoj se do të nevojitet ”, tha Vuleta./BS

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat