​AKR demanton të gjitha sondazhet, fton qytetarët të votojnë sipas bindjeve të tyre

Aktuale

​AKR demanton të gjitha sondazhet, fton qytetarët të votojnë sipas bindjeve të tyre

Më: 15 tetor 2021 Në ora: 17:01
Selim Pacolli dhe Gëzim Mehmeti

Aleanca Kosova e Re (AKR) ka hedhur poshtë sot çdo sondazh të nxjerrë nga mediat e ndryshme, teksa thotë se matjet në terren për zgjedhjet komunale të 17 tetorit janë krejtësisht ndryshe.

Nënkryetari i AKR-së, Selim Pacolli në një konferencë për media tha se janë detyruar që të demantojnë çdo sondazh që është bërë gjatë fushatës.

Pacolli: Sondazhet në media nuk asociojnë me realitetin e matjeve që vijnë nga terreni

Mund të them që matjet e tilla të opinionit janë të manipuluara dhe asnjëra nuk koincidon me matjet tjera nga terreni... Në secilën media të shkruar dhe elektronike, ne i shohim montazhet e tilla të cilat nuk asociojnë në asnjë moment realitetin e matjeve, të cilat janë reale dhe vijnë nga terreni”, tha ai.

Kandidati i AKR-së për të parin e Prishtinës, Gëzim Mehmeti tha se sondazhet janë të porositura nga ndonjë subjekt politik në mënyrë që siç tha ai, t’i bëjnë qytetarët të ndërrojnë mendim.

Ai ftoi qytetarët e Prishtinës që kësaj të diele të votojnë sipas bindjeve të tyre politike dhe të mos ndikohen nga sondazhet manipuluese.

Mehmeti: Ka manipulime të qëllimshme

“Për të qenë një sondazh kredibil duhet të merret parasysh përqindja e popullatës, përqindja e gjinisë, e grup-moshave, e profesionistëve. Këtë nuk janë duke e bërë. Përqindja duhet të jetë e njëjtë sipas numrit të votuesve dhe sipas qendrës së votuesve, as këtë nuk janë duke e bërë. Do të thotë po prezantojnë tentime për manipulime, por qytetarët e Prishtinës nuk do të manipulohen, jam shumë i bindur... Do të thotë ka manipulime të qëllimshme për të arritur një efekt negativ, i cili në realitet është ndërhyrje në demokraci... Ne kemi një kërkesë për qytetarët e Prishtinës, votoni sipas bindjeve tuaja, të mos ketë ndikime, le të fitojë demokracia”, tha Mehmeti. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat