Detaje/ Marigona Osmani ishte vrarë 24 orë para se të dergohej në spital

Aktuale

Detaje/ Marigona Osmani ishte vrarë 24 orë para se të dergohej në spital

Më: 16 tetor 2021 Në ora: 13:57
Marigona Osmani dhe dy të dyshuarit për vrasjen e saj

Dyshohet se Marigona Osmani, ishte vrarë 24 orë para se të dergohej në spital.

Sipas Nazlie Balës, keshilltare e ministres së Drejtësisë, raporti preliminar i autopsisë dëshmon se viktima kishte pësuar politraumë.

Duke folur për “Lajmet e Fundit” Bala tha se rezultatet e para, por edhe bazuar në deklaratën e familjes, dyshohet se viktima 18 vjeçare ishte vrarë një ditë më parë.

Bala kritikoi qasjen e gjyqësorit ndaj rasteve të tilla dhe poashtu edhe deklaratën e lëshuar nga Gjykata Themelore në Ferizaj.

KGJK dhe KP duhet të ndermarrin masa ndaj atyre që kanë neglizhuar këto raste tronditëse. Nuk është vetëm rasti i Marigonës, por edhe shumë raste të tjera. Ky rast duhet të jetë alarmi i fundit për institucionet shtetërore”, tha Bala.

Çfarë është politrauma?

Dy ose më shumë lezioneve traumatike të organeve të ndryshme dhe indet janë të referuara si politraumës. Çfarë është kjo dhe çfarë simptome janë karakteristikë e kësaj gjendje? Politraume – një dëmtim të rëndë polysystemic dhe multiple organ në të cilën ekziston një proces patologjik. Ajo është e bazuar në shkeljen e proceset lokale dhe të përgjithshme përshtatjes, homeostasis.

Një gjendje e tillë është e rrezikshme, sepse ajo nuk shfaqet plotësisht. Qartë mund të jetë vetëm dëme të jashtëm:

shok traumatik;
gjakderdhje akute;
arrest respirator;
humbja e vetëdijes.

Simptoma të tjera ndodhin në varësi të llojit të politraumës.

Shoku nuk është vërejtur. mushkëritë dëmtuar. Funksioni organ restauruar plotësisht.
Atje shokut 1 ose 2 gradë. Dëmtimi i organeve të mesme gravitetit. Funksioni Rehabilitimi i organeve të brendshme kërkon një periudhë të gjatë kohore.
Shoku 2 ose 3 gradë. dëme të rënda. Nuk është një humbje e pjesshme ose e plotë e organeve funksion të prekur.
Shoku 3 ose 4 faza. Dëmi është shumë serioze, të rrezikshme për jetën, dhe jo vetëm në fazën akute, por edhe gjatë trajtimit.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat