Për kaq është rritur numri i votuesve nga 14 shkurti

Aktuale

Për kaq është rritur numri i votuesve nga 14 shkurti

Nga: A.M. Më: 16 tetor 2021 Në ora: 15:02
Ilustrim

Nesër, pritet të mbahen zgjedhjet lokale në Kosovë.

Qytetarët e Kosovës kanë të drejtë të votojnë të dielën kryetarin e komunës si dhe asamblistët e Kuvendit komunal.

Në këto zgjedhje kanë të drejtë vote 1 milion e 885 mijë e 448 votues, shkruan "Bota sot".

Në këto zgjedhje do të votojnë 90 mijë e 586 votues më shumë në krahasim me zgjedhjet e përgjithshme që u mbajtën më 14 shkurt 2021.

Kurse, numri i votuesve të rinj, të cilët do të votojnë për herë të parë, është 41 mijë e 12 votues.

Në këto zgjedhje Lëvizja Vetëvendosje doli si partia më e votuar, e dyta Partia Demokratike e Kosovës, kurse Lidhja Demokratike u rëndit si e treta.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat