I caktohet një muaj paraburgim ish-zyrtarit të AKI-së që zbuloi informacione të klasifikuara

Aktuale

I caktohet një muaj paraburgim ish-zyrtarit të AKI-së që zbuloi informacione të klasifikuara

Më: 22 tetor 2021 Në ora: 17:38
AKI

Gjykata Themelore në Prishtinë i ka caktuar masën e paraburgimit prej një muaji ish-punonjësit-të AKI-së, Muhamet Krasniqi, i cili dyshohet se ka kryer veprat penale “Keqpërdorimi i pozitës apo autoritetit zyrtar”, “Keqpërdorimi i informatës zyrtare”, ‘”Hyrja në sistemet kompjuterike”, “Zbulimi i informacioneve të klasifikuara dhe mos ruajtja e informacioneve të klasifikuara” dhe “Fotografimi dhe incizimet tjera të paautorizuara”.

“Gjyqtari i procedurës paraprake kërkesën e prokurorit të shtetit për caktimin e masës së paraburgimit kundër  të pandehurit M.K. e ka aprovuar si të bazuar dhe të njëjtit  i ka caktuar masën e paraburgimit në kohëzgjatje prej një (1) muaji.

Të pandehurit M.K. paraburgimi i  caktohet në bazë të nenit 187 par 1 nen par. 1.1 dhe 1.2 pika 1.2.1, 1.2.2 dhe 1.2.3 të KPPK-së”, shkruhet në njoftimin e gjykatës.

Sipas njoftimit i pandehuri Muhamet Krasniqi dyshohet nga Prokuroria se në cilësinë e personit zyrtar, duke shfrytëzuar detyrën apo autoritetin zyrtar ka tejkaluar kompetencat e tij dhe nuk i ka përmbush detyrat zyrtare të tij, në atë mënyrë që pa autorizim ka ndërhyrë në sistemin kompjuterike të AKI-së  dhe me këtë dyshohet se ka kryer veprat  penale të cekura më lartë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat