Befason Kienzler: Kjo gjë tregon se si e trajtojnë ndërkombëtarët Kosovën

Aktuale

Befason Kienzler: Kjo gjë tregon se si e trajtojnë ndërkombëtarët Kosovën

Më: 24 tetor 2021 Në ora: 13:28
Hanna Kienzler

Drejtoresha e Qendrës britanike për Shoqëri dhe Shëndet Mendor, Hanna Kienzler, vlerëson se parkimi i pavend i veturës së misionit evropian për sundimin e ligjit në Kosovë, EULEX, tregon se si e ka trajtuar komuniteti ndërkombëtar Kosovën që prej luftës.

Kienzler, e cila si antropologe me interes të gjatë në fushën e shëndetit global, pyeti në Twitter se pse u bë kaq bujë për parkimin e pavend të veturës së EULEX-it. Sipas saj, Kosova për ndërkombëtarët është vetëm laborator eksperimental.

“Pse u bë bujë rreth një parkimi të gabuar të veturës së EULEX-it? Kërkimfalja e EULEX-it për sjelljen nuk ka kuptim. Nuk është absolutisht sjellje individuale – situata simbolizon mënyrën se si komuniteti ndërkombëtar e ka trajtuar Kosovën që nga lufta: një laborator eksperimental ku bëhet çdo gjë”, ka shkruar ajo.

Pasi u bë lajm parkimi i turpshëm i veturës së misionit evropian, EULEX-i reagoi duke thënë se e dënojnë fuqishëm sjelljen e personelit të tyre që e ka parkuar veturën në atë mënyrë.

Misioni evropian për sundimin e ligjit tha se “garantojmë marrjen e masave të duhura disiplinore”, për autorin.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat