Asistenti kujton arrestimin e Kurtit 6 vjet më parë: U tentua persekutimi i frymës opozitare!

Aktuale

Asistenti kujton arrestimin e Kurtit 6 vjet më parë: U tentua persekutimi i frymës opozitare!

Nga: A.ZH Më: 29 nëntor 2021 Në ora: 14:13
Albin Kurti

Arianit Beqiri, asistent i kryeministrit Albin Kurti, ka kujtuar se si gjashtë vjet më parë, ishte arrestuar ky i fundit nga Policia e Kosovës.

Beqiri ka thënë se arrestimi i Kurtit nga njësiti elitar i Policisë-FIT, ishte tentim për persekutim të frymës opozitare, përcjell Bota sot.

“Para 6 viteve, në këtë ditë arrestohet lideri i Lëvizjes VETËVENDOSJE!, Albin Kurti nga njësiti elitar i Policisë — FIT. Ky arrestim do të mbahet mend si tentim për persekutim të frymës opozitare. 1 vit më vonë do të vritej në burg aktivisti i LVV, Astrit Dehari. 28 nëntor 2015 do të mbahet mend në historinë politike moderne. E 28 nëntorët kanë prodhuar përherë ngjarje që e ndriçojnë rrugën politike shqiptare. Urime të gjithëve edhe njëherë kjo ditë kaq e madhe!”, ka shkruar Arianit Beqiri, në një postim në Facebook.

Kurti ishte arrestuar nga Policia në bazë të urdhërarrestit të lëshuar ndaj tij për rastin e gazit lotsjellës./Botasot

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat