“Ma kanë kurdis ni katund”, i akuzuari mohon se e goditi me lopatë të dëmtuarin

Aktuale

“Ma kanë kurdis ni katund”, i akuzuari mohon se e goditi me lopatë të dëmtuarin

Më: 1 dhjetor 2021 Në ora: 17:07
Pamje nga gjykata

I akuzuari N.M ka mohuar se në shkurt të vitit të kaluar në fshatin Grizime të Kamenicës, me një lopatë e kishte goditur të dëmtuarin D.Gj, pasi ky i fundit i kishte shkuar atij në oborrin e shtëpisë dhe e kishte ofenduar atë. Po ashtu, tha se rastin ia kanë montuar një katund.

Këtë deklarim, i akuzuari e bëri në seancën fillestare të mbajtur të mërkurën, në Gjykatën Themelore në Gjilan, dega në Kamenicë, pas leximit të aktakuzës nga prokurorja Kujtesa Fazliu.

“Nuk është e vërtetë, veç e kam qitë prej oborrit. Ma kanë kurdis ni katund se ky s’ka ditë, e kanë mësu me thanë kështu”, deklaroi i akuzuari.

Gjykatësja Valbonë Dërvodeli e njoftoi të akuzuarin se në afat prej 15 ditësh ka të drejtë për kërkesë lidhur me hudhjen e aktakuzës, provat në aktakuzë dhe ligjshmërinë e saj.

Ndryshe, Prokuroria Themelore në Gjilan, më 19 qershor 2020, ka ngritur aktakuzë ndaj N.M me arsyetimin se në shkurt të vitit të kaluar në fshatin Grizime të Kamenicës, ai lehtë e lëndon të dëmtuarin D.Gj.

Sipas prokurorisë, përderisa i dëmtuari me babanë e tij D.Gj shkojnë tek shtëpia e të akuzuarit, hyjnë në oborr të shtëpisë dhe i dëmtuari e fyen të akuzuarin duke i thënë “kam me ua … nanën, se ju keni ardhur nga Medvegja në fshatin tonë”, dhe pas kësaj i akuzuari del në oborrin e shtëpisë së tij dhe me një mjet të përshtatshëm për shkaktimin e lëndimit të rëndë trupor – lopatë, e godet në trup të dëmtuarin dhe të njëjtit i shkakton lëndim të lehtë trupor raporton “Betimi për Drejtësi”.

Me këtë, ai akuzohet se ka kryer veprën penale “Lëndimi i lehtë trupor”, nga neni 185, paragrafi 2 lidhur me paragrafin 1 nënparagrafi 1.4 të Kodit Penal, vepër kjo e dënueshme prej gjashtë muaj deri në pesë vjet burgim.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat