Arben Vitia ka afat dy javë që të betohet si asamblist, çfarë ndodh pastaj?

Aktuale

Arben Vitia ka afat dy javë që të betohet si asamblist, çfarë ndodh pastaj?

Më: 7 dhjetor 2021 Në ora: 12:16
Arben Vitia

I kanë mbetur edhe dy javë afat, Arben Vitisë që të vendos nëse do të bëjë betimin si asamblist në Komunën e Prishtinës ose t’ia liroj vendin kandidatit në radhë nga Lëvizja Vetëvendosje.

Arben Vitia sot nuk mori pjesë në seancën inauguruese të Kuvendit Komunal në të cilën u betua kryetari i ri të Komunës së Prishtinës, Përparim Rama dhe asamblistët komunalë.

Sipas Ligjit për Qeverisjen Lokale, anëtarët e zgjedhur të Kuvendit Komunal duhet të betohet brenda një periudhe kohore prej një muaji prej certifikimit të rezultateve zgjedhore.

“Anëtarët e kuvendit të komunës, të cilët nuk e nënshkruajnë betimin ose mandatin në pajtim me paragrafët 3 dhe 4 të këtij neni brenda një muaji pas certifikimit të rezultateve të zgjedhjeve, pushojnë së qeni anëtarë”, thuhet në nenin 35, pika 5 e Ligjit për Qeverisjen Lokale.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat