Kadri Veseli viziton Kosovën, Specialja tregon detajet

Aktuale

Kadri Veseli viziton Kosovën, Specialja tregon detajet

Më: 10 janar 2022 Në ora: 13:25
Kadri Veseli

(E plotësuar 19:01) - Gjykata Speciale ka dhënë detaje lidhur me vizitën e ish-kreut të UÇK-së, Kadri Veseli, në Kosovë.

Veseli është kthyer në vendlindje pasi disa ditë më parë i vdiq nëna në moshën 93 vjeçare.

“Për shkak të arsyeve detyruese humanitare, gjyqtari i procedurës paraprake udhëzoi Sekretarin që të menaxhojë një vizitë nën mbikëqyrje në Kosovë për z. Veseli për të takuar familjen. I akuzuari mbetet në paraburgim dhe në mbajtje nga Dhomat e Specializuara. EULEX-i dhe Policia e Kosovës po mbështesin Dhomat e Specializuara të Kosovës”, kanë thënë nga Dhomat e Specializuara.

Nga Specialja nuk është dhënë detaje se për sa kohë do të qëndrojë Veseli në Kosovë.

“Për arsye operacionale dhe për të respektuar privatësinë e z. Veseli, nuk mund të japim asnjë informacion shtesë për vizitën e kujdestarisë në Kosovë”, ka thënë zëdhënësi Michael Doyle.

Veseli ka ardhur në vendlindjen e tij ku sot ka shkuar për të vizituar varrin e nënës, varrimi i së cilës u bë dje.

Para disa muajve Veseli ishte lejuar të vinte në Kosovë nga Haga edhe një herë pasi kishte ndërruar jetë babai i tij.

**********

Ish-kryetari i Kuvendit të Kosovës Kadri Veseli, i ka vizituar varrezat e fshatit Broboniq të Mitrovicës ku është varrosur nëna e tij.

Veselit për këtë shkak edhe i është lejuar nga Gjykata Speciale vizita në familjen e tij në Kosovë.

Ai fillimisht mbërriti në shtëpinë e tij në Mitrovicë, ku para derës së shtëpisë po e priste bashkëshortja dhe fëmijët.

Nëna e Veselit vdiq të premten.

***

Ish-kryeparlamentari i Kosovës, Kadri Veseli, ka arritur rreth orës 14:00 në shtëpinë e prindërve të tij në Mitrovicë.

Ai po shoqërohet nga forca të EULEXI-t, ndërsa askush nuk po lejohet të afrohet 50 metra afër shtëpisë së tij.

Mësohet se më parë Veseli ka vizituar varrezat në fshatin Broboniq e pastaj ka mbërritur në Mitrovicë.

Vizita e Veselit vjen pas vdekjes së të ëmës e cila ndërroi jetë të premten.

***

Ish-kryetari i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli, ka arritur në shtëpinë e tij në Mitrovicë.

Para shtëpisë janë parë bashkëshortja e Veselit, Violeta Veseli dhe fëmijët.

Ardhja e Veselit në Kosovë po përcillet me masa të rrepta sigurie.

Dhomat e Specializuara të Hagës ia kanë lejuar Veselit vizitën në Kosovë pasi të premten e javës së kaluar, atij i vdiq nëna, Ajshe Veseli.

Image
Masa të rrepta të sigurisë

Eskorta e Kadri Veselit rrugës për Mitrovicë

Makina të EULEX-it dhe të Policisë së Kosovës janë parë duke shkuar në drejtim të Mitrovicës.

Në pamjet e siguruara nga media eskorta në të cilën besohet se është ish kryetari i kuvendit, Kadri Veseli u pa në fshatin Smrekonicë.

Image
Eskorta në të cilën besohet se është ish kryetari i kuvendit

Kujtojmë se ditë më parë, Veselit i ka vdekur nëna, e që kjo është edhe arsyeja e ardhjes së tij në Kosovë nga qendra e paraburgimit në Hagë.

***

Ka arritur në Kosovë ish kryetari i Kuvendit të Kosovës dhe ish kryetar i PDK-së, Kadri Veseli.

Veseli është liruar përkohësisht nga Haga dhe ka arritur në Kosovë, ku fillimisht ka shkuar drejt tek varrezat në fshatin e tij në Broboniq për të vizituar varrin e nënës e cila ndërroi jetë para dy ditësh.

Sipas burimeve, Veseli nga varrezat do të lejohet të vizitojë edhe familjarët e tij në Bair të Mitrovicës.

Veseli gjithë kohën është i shoqëruar nga disa vetura të EULEX-it.

Ajshe Veseli ndërroi jetë në moshën 93 vjeçare.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat