Kosova ndaloi serbët të votojnë për referendum në tokën e saj, çka shkruan Reuters?

Aktuale

Kosova ndaloi serbët të votojnë për referendum në tokën e saj, çka shkruan Reuters?

Më: 16 janar 2022 Në ora: 09:52
Kuvendi i Kosovës

Parlamenti i Kosovës miratoi të shtunën një rezolutë që ndalon serbët etnikë të votojnë në tokën e Kosovës në referendumin kombëtar të Serbisë për ndryshimet kushtetuese.

Serbia do të mbajë një referendum të dielën mbi amendamentet e kushtetutës që do të ndryshonin mënyrën e zgjedhjes së gjyqtarëve dhe prokurorëve, një lëvizje që qeveria thotë se synon të sigurojë një gjyqësor të pavarur, një kusht për anëtarësimin në BE.

Mbështetësit e pavarësisë së Kosovës – Shtetet e Bashkuara, Mbretëria e Bashkuar, Gjermania, Franca, Italia dhe misioni i BE-së – i kërkuan kryeministrit Albin Kurti që të lejojë serbët në Kosovë të votojnë në referendum.

Por në një seancë të jashtëzakonshme të shtunën pasdite, 76 nga 120 deputetë votuan pro një deklarate që ndalon Serbinë të hapë qendra votimi në Kosovë.

Kurti i tha parlamentit se krijimi i qendrave të votimit në zonat me shumicë serbe të Kosovës do të ishte kundër kushtetutës dhe se serbët etnikë mund të votojnë me postë ose në zyrën ndërlidhëse të qeverisë së Beogradit në Prishtinë.

“Kosova është shtet i pavarur dhe sovran dhe si i tillë duhet trajtuar”, tha Kurti.

Serbia, e cila ende e konsideron Kosovën pjesë të territorit të saj, ka organizuar zgjedhje për të afërmit e saj etnik që nga përfundimi i Luftës së Kosovës në vitin 1999.

Serbia refuzon të njohë shpalljen e pavarësisë së Kosovës në vitin 2008, por është zotuar të normalizojë marrëdhëniet me ish-provincën e saj separatiste përpara se të bashkohet me BE.

Shefi i Zyrës Serbe për Bashkëpunim me Kosovën tha se ndalimi kishte për qëllim “anulimin e të drejtave politike dhe qytetare të serbëve (në Kosovë).

Kurti dhe ekstremistët e tij nuk duhet të mendojnë se në të ardhmen do të kenë sukses t’i ndalojnë serbët në Kosovë të votojnë, veçanërisht në zgjedhjet e 3 prillit, tha Petar Petkovic në një deklaratë.

Në Serbi më 3 prill zhvillohen zgjedhjet presidenciale dhe parlamentare.

Të shtunën herët, policia e Kosovës konfiskoi dy kamionë të komisionit zgjedhor serb që transportonin fletë votimi ndërsa kalonin kufirin në Merdare për t’u nisur drejt zonave me shumicë serbe.

“Ne i bëjmë thirrje qeverisë së Kosovës që të lejojë serbët në Kosovë të ushtrojnë të drejtën e tyre për të votuar në zgjedhje dhe procese zgjedhore në përputhje me këtë praktikë të vendosur”, kanë thënë në deklaratën e tyre të përbashkët Gjermania, Franca, Italia, Mbretëria e Bashkuar, Shtetet e Bashkuara dhe BE të premten.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat