Deklarata/ Si e kishte dënuar Këshilli i Sigurimit i OKB-së, Masakrën në Reçak

Aktuale

Deklarata/ Si e kishte dënuar Këshilli i Sigurimit i OKB-së, Masakrën në Reçak

Më: 17 janar 2022 Në ora: 11:40
Masakra në Reçak

Këshilli i Sigurimit i OKB-së kishte dënuar ashpër Masakrën e Reçakut në Kosovë, ku kishte vënë në dukje me shqetësim të thellë se në raportin e Misionit Verifikues thuhej se viktimat ishin civilë, duke përfshirë gra dhe të paktën një fëmijë.

Duke i konsideruar të gjitha ato ngjarje si shkelje të rezolutave të tij dhe të marrëveshjeve dhe angazhimeve përkatëse që bëjnë thirrje për përmbajtje, Këshilli u kishte bërë thirrje palëve të respektojnë angazhimet e tyre sipas rezolutës përkatëse. Ajo kishte rikonfirmuar mbështetjen e saj të plotë për përpjekjet ndërkombëtare për të lehtësuar një zgjidhje paqësore mbi bazën e barazisë për të gjithë qytetarët dhe komunitetet etnike në Kosovë dhe përkushtimin e saj për sovranitetin dhe integritetin territorial të Republikës Federale të Jugosllavisë.

Këshilli i Sigurimit kishte vënë në dukje me shqetësim raportin e Komisionerit të Lartë të Kombeve të Bashkuara për Refugjatët se pesë mijë e 500 civilë ishin larguar nga zona e Reçakut pas masakrës, duke treguar se sa shpejt mund të zhvillohej përsëri një krizë humanitare nëse nuk do të ndërmerreshin hapa nga palët.

“Këshilli i Sigurimit dënon ashpër masakrën e shqiptarëve të Kosovës në fshatin Reçak në Kosovën Jugore, Republika Federale e Jugosllavisë, më 15 janar 1999, siç raportohet nga Organizata për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë (OSBE) Misioni Verifikues i Kosovës (KVM). Ai vëren me shqetësim të thellë se në raportin e KVM-së thuhet se viktimat ishin civilë, duke përfshirë gra dhe të paktën një fëmijë. Këshilli gjithashtu merr parasysh deklaratën e kreut të KVM-së se përgjegjësia për masakrën ishte e Federatës Federale. Forcat e sigurimit të Republikës së Jugosllavisë, dhe se pjesëtarët e uniformuar të forcave të armatosura të Republikës Federale të Jugosllavisë dhe policisë speciale serbe ishin përfshirë. Këshilli thekson nevojën për një hetim urgjent dhe të plotë të fakteve dhe urgjentisht i bën thirrje Republikës Federale të Jugosllavisë të punojë me Tribunalin Ndërkombëtar për ish-Jugosllavinë dhe KVM për të siguruar që përgjegjësit të sillen para drejtësisë”, thuhej në deklaratën.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat