​Tahiri i PDK-së kërkon shkarkimin e Rakiqit: Rezoluta për referendumin e panevojshme, tallje me deputetët

Aktuale

​Tahiri i PDK-së kërkon shkarkimin e Rakiqit: Rezoluta për referendumin e panevojshme, tallje me deputetët

Më: 17 janar 2022 Në ora: 12:58
Abelard Tahiri

Shefi i Grupi Parlamentar të PDK-së, Abelard Tahiri, ka kërkuar që kjo legjislaturës të jetë më efikase sesa ajo e kaluara.

Ai pas mbledhjes së Kryesisë së Kuvendit shtoi se seanca e mbajtur kundër referendumit të Serbisë në territorin e Kosovës ka qenë e panevojshme dhe dhe tallje me deputetët e opozitës.

“Ne kemi qenë subjekti i parë që ka kërkuar nga institucionet që të ruhet kushtetuta e vendit dhe vlerësojmë që akti i qeverisë ka qenë i duhur. Është obligim i Qeverisë për ta mbrojtur Kushtetutën e vendit dhe nuk ka qenë i nevojshëm një rezolutë e tillë”.

Ndërsa ka kërkuar që ministri për Komunitete dhe Kthim, Goran Rakiq, të shkarkohet.

“Një ministër i tillë duhet të shkarkohet dhe një i tillë nuk duhet ta ketë vendin në Qeveri”, ka thënë ai.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat