​Ambasadori De Riu: Raportet në mes Kosovës dhe Italisë të forcohen edhe më tutje

Aktuale

​Ambasadori De Riu: Raportet në mes Kosovës dhe Italisë të forcohen edhe më tutje

Më: 17 janar 2022 Në ora: 16:55
Foto nga takimi

Kryetarja e Gjykatës Kushtetuese të Republikës Kosovës, Gresa Caka – Nimani, priti në takim njohës ambasadorin e ri të Italisë në Kosovë, Antonello De Riu.

Sipas një komunikate të gjykatës, pasi që i shprehu mirëseardhjen dhe i uroi suksese në detyrën e re, kryetarja Caka-Nimani bëri një elaborim të shkurtër përkitazi me punën e deritanishme të gjykatës, sfidat aktuale në funksionimin e saj dhe përpjekjet që po bëhen në vazhdimësi për ngritjen e kapaciteteve profesionale të stafit dhe konsolidimin e praktikës gjyqësore.

Kryetarja Caka – Nimani vuri theksin edhe në marrëdhëniet e mira të bashkëpunimit ndërmjet Gjykatës Kushtetuese të Kosovës dhe Gjykatës Kushtetuese të Italisë, si dhe në përpjekjet e gjykatës për anëtarësim në organizatat dhe iniciativat e ndryshme ndërkombëtare.

Ambasadori De Riu u shpreh i përkushtuar që raportet e bashkëpunimit të ngushtë ndërmjet Kosovës dhe Italisë të forcohen edhe më tutje, e veçanërisht në fushën e sundimit të ligjit

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat