Shtrenjtimi i rrymës/ Haradinaj del me një propozim për Qeverinë Kurti

Aktuale

Shtrenjtimi i rrymës/ Haradinaj del me një propozim për Qeverinë Kurti

Nga: M.L. Më: 17 janar 2022 Në ora: 16:55
Ramush Haradinaj

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, ka publikuar një grafikon për të cilin thotë se është propozim i Zyrës për Rregullatorin e Energjisë Eelektrike(ZRRE) për shtrenjtimin e energjisë elektrike.

Ai tha se kjo është e papërballueshme për qytetarët, derisa i bëri thirrje Qeverisë, të ndajë buxhet për mbulimin e kostos shtesë nga çmimi i tanishëm i energjisë.

Postimi i plotë i Haradinajt:

Aleanca ka thirrur debat parlamentar për ngritjen enorme të çmimeve të artikujve elementar për këtë të enjte. Ndërkohë veç paska rrjedhur një propozim i ZRRE për shtrenjtimin e rrymës që për konsumatorin mesatar familjar mund të mbërrijë mbi 80 përqind.

Kjo është e papërballueshme.

Prandaj i bëj thirrje Qeverisë, që në këtë periudhë kur inflacioni ka rritur çmimin e shportës së përditshme të qytetarëve, të ndajë buxhet për mbulimin e kostos shtesë nga çmimi i tanishëm i energjisë. Kjo s'duhet të mbetet në nivel diskutimi të papërcaktueshëm të qeverisë.

RH

Image
Propozimi i ZRRE-së

 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat