​Komisioni për masat kundërCOVID-19 diskuton mbi gjendjen epidemiologjike në vend

Aktuale

​Komisioni për masat kundërCOVID-19 diskuton mbi gjendjen epidemiologjike në vend

Më: 17 janar 2022 Në ora: 17:25
Foto ilustrim

Komisioni këshillëdhënës për masat kundërCOVID-19 ka mbajtur sot takim për situatën epidemiologjike në vend dhe shqyrtimin e masave antiCOVID në fuqi.

Në këtë takim u theksua nevoja e respektimit të plotë të masave të ndërmarra më parë përmes mbikëqyrjes së zbatimit të tyre nga të gjitha institucionet përgjegjëse, ndërkohë që popullatës i është bërë thirrje që të vaksinohen plotësisht përfshirë edhe marrjen e dozës përforcuese të vaksinës kundër COVID-19.

Komisioni ka theksuar se janë duke u analizuar indikatorët kryesorë që pasqyrojnë situatën epidemiologjike në vend, ndërsa secili veprim apo masë që do të propozohet do të ketë për qëllim parandalimin e përhapjes së mëtejme të virusit si dhe parandalimin e formave të rënda të sëmundjes që rrisnin ngarkesën spitalore dhe vdekjet, nga varianti omicron apo variantet e tjera në qarkullim të SARS COV-2.

MSH thekson se mekanizmat antiCOVID-19 do t’i marrin për bazë indikatorët shëndetësor për të propozuar masa sa më adekuate lidhur me COVID-19 në Kosovë.

Deri në ndryshimin e masave në fuqi, MSH u bën thirrje qytetarëve që të rrisin kujdesin dhe të vaksinohen pa humbur kohë, thuhet në komunikatë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat