Ibrahimi: Hovenier në Reçak donte të tregonte se kush është miku i vërtetë i Kosovës

Aktuale

Ibrahimi: Hovenier në Reçak donte të tregonte se kush është miku i vërtetë i Kosovës

Më: 17 janar 2022 Në ora: 19:01
Jeffery Hovenier

Analisti i çështjeve politike, Ilir Ibrahimi, ka folur për përvjetorin e 23-të të Masakrës së Reçakut, dhe pjesëmarrjen e ambasadorit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës në Kosovës, Jeffery Hovenier në ceremoninë përkujtimore.

Ai tha se me pjesëmarrjen e tij në Reçak, Hovenier donte t’i tregonte opinionit kosovar se kush është miku i vërtetë i Kosovës, teksa shtoi se ishte deklarata e Walker ajo që bëri kthesën e madhe për bashkësinë ndërkombëtarë.

“Është një qëndrim i rikonfirmuar i Ambasadës Amerikane dhe SHBA-së rreth kësaj çështje, që e ka sjellë edhe inkuadrimin e NATO-s në këtë konflikt”.

“Nuk pres që do të ketë presion të shtuar ndaj Serbisë, sepse siç e ceka edhe më herët ky është qëndrim i ditur i SHBA-së, ne duhet ta shohim simbolikën se pse e patëm prezencën e Ambasadorit të SHBA-së këtë herë dhe nuk e shoh si mesazh ndaj Serbisë sa një mesazh popullit të Kosovës”, është shprehur Ibrahimi në “Info Magazine".

Kurse, sa i përket çështjes së referendumit të Serbisë, Ibrahimi tha se këtë duhet ta shohin nga dy kënde, ku tha se duhet menduar mirë nëse i del kundër një kërkese të vendeve të QUINT-it.

“Nëse e shohim nga këndvështrimi i Facebook-ut, atëherë Kosova ka bërë një hap shumë të madh, e ka treguar krenarinë e vetë, e ka treguar të gjithë atë që duhet t’i tregosh fansave në Facebook”.

“Por, të dalësh kaq fuqishëm kundër një kërkesë të vendeve të QUINT-it, duhet menduar shumë mirë përpara se të bësh një gjë të tillë”, është shprehur Ibrahimi.

Më tej ai tha se Kosova nuk i tha jo Serbisë, por i tha jo kërkesës së vendeve të QUINT-it, dhe sipas tij, Kosova nuk u ka mundësuar qytetarëve serbë që kanë dyshtetësi të marrin pjesë në votim. .

“Mos të harrojmë se vetë shpallja e pavarësisë së Kosovës ka qenë një kompromis shumë i madh i bashkësisë ndërkombëtare për të arritur për t’i bindur të gjitha këto shtete për ta shpallur pavarësinë dhe për ta njohur më pas”, ka thënë ai.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat