​LDK: Paaftësia e Qeverisë Kurti po ndikon në shtrenjtimin e energjisë elektrike për 42 për qind

Aktuale

​LDK: Paaftësia e Qeverisë Kurti po ndikon në shtrenjtimin e energjisë elektrike për 42 për qind

Më: 18 janar 2022 Në ora: 15:21
Besian Mustafa

Lidhja Demokratike e Kosovës (LDK) ka kritikuar Qeverinë Kurti për paaftësi dhe mos veprime për shtrenjtimin e faturave të energjisë elektrike për 42 për qind.

Anëtari i Kryesisë së LDK-së, Besian Mustafa, në një konferencë për medie të martën, tha se mungesa e përgjegjësisë dhe profesionalizmit të ekzekutivit do të vështirësojnë jetën e qytetarëve. 

Mustafa: Mungesa e përgjegjësisë dhe profesionalizmit të qeverisë do të vështirësojë jetën e qytetarëve 

“Mungesa e përgjegjësisë, profesionalizmit, njohurisë dhe vullnetit për punë pro aktive e qeverisë do të rëndojë kuletën e qytetarit duke rritur çmimin e faturës së energjisë elektrike për 42 për qind. Pavarësisht tentimeve për të manipuluar me kalkulime që kinse rezultojnë në mos rritje të çmimeve, çmimet e faturës elektrike do të ngritën drastikisht. Këto i vështirësojnë jetën qytetarit krahas rritjes enorme të çmimeve të produkteve bazë që ka përjetuar gjatë muajve të fundit”, tha ai. 

Mustafa i cili është edhe deputet i LDK-së, tha se Qeveria Kurti s’ka dhënë asnjë shenjë për zgjidhjen e problemit të energjisë elektrike. 

Mustafa: Qeveria deri sot nuk ka dhënë asnjë shenjë se ka ide për të zgjidhur problemin e energjisë 

“Qeveria deri sot nuk ka dhënë asnjë shenjë se ka ide për të zgjidhur këtë problem në rrafshin afatgjatë. Kur krejt qeveritë e botës janë mobilizuar që të lehtësojnë jetën e qytetarëve dhe ekonomitë e tyre, mos veprimet e Qeverisë së Kosovës rezultojnë në shtrenjtimin e energjisë për 42 për qind për qytetarët. Mos veprimet e qeverisë për të gjetur zgjidhje po dëmtojnë familjet dhe bizneset kosovare. LDK angazhohet në vazhdimësi që të rriten kapacitet prodhuese në Kosovë, të zvogëlohet vartësia nga importi i energjisë dhe që fatura e energjisë të jetë sa më përballueshme për secilin familje dhe prodhues në Kosovë”, shtoi Mustafa. 

Deputeti opozitar e kritikoi ekzekutivin edhe për mjetet e shpenzuara në energji elektrike, pa investuar asgjë në rritjen e kapaciteteve prodhuese. 

Mustafa: Paaftësia e qeverisë për të menaxhuar furnizimin me energji elektrike deri tani i ka kushtuar 115 milionë euro 

“Paaftësia e qeverisë për të menaxhuar furnizimin me energji elektrike deri tani i ka kushtuar qytetarit të Kosovës, 20 milionë euro të ndara për KOSST-in, 20 milionë euro të tjera për importin e energjisë dhe 75 milionë euro të tjera për subvencionimin të çmimit të energjisë. Pra gjithsej 115 milionë euro deri tash pa investuar një cent të vetëm në rritjen e kapaciteteve gjeneruese të energjisë. 115 milionë euro të shpenzuara deri tash dhe në anën tjetër Qeveria refuzoi 200 milionë dollarë grand nga MCC e ShBA-ve për termocentralin me gazë që do të shërbente për prodhimin më të lartë të energjisë dhe çmime më të ulura për tregun vendor”, deklaroi ai. 

Zyra e Rregullatorit të Energjisë (ZRRE) ditë më parë ka propozuar rikthimin e bllok tarifave në faturat e energjisë elektrike. Shqetësim për një vendim të tillë shprehu edhe partia tjetër opozitare, PDK.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat