Aksidenti i autobusit nga Kosova në Bullgari, MPJD jep informacione për gjendjen e udhëtarëve

Aktuale

Aksidenti i autobusit nga Kosova në Bullgari, MPJD jep informacione për gjendjen e udhëtarëve

Më: 18 janar 2022 Në ora: 19:52
Autobusi i aksidentuar

Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, sonte ka informuar se të gjithë qytetarët e Kosovës që kanë qenë brenda autobusit të vetëaksidentuar në mëngjesin e sotëm në Kystendil të Bullgarisë, janë transferuar nga kompania e njëjtë e autobusit në Kosovë.

Po ashtu njoftuan se nuk kanë pësuar lëndime trupore, me përjashtim të shoferit të autobusit që ka marrë lëndime të lehta.

“MPJD-ja me të pranuar informacionin, përmes Ambasadës së Republikës së Kosovës në Sofje, ka komunikuar me autoritetet përkatëse, ka ndërmarrë të gjithë hapat e nevojshëm konsullor dhe gjithashtu zyrtari i ambasadës ka dalur në vendin e ngjarjes për të ofruar asistencën e nevojshme.”, ka bërë të ditur ministria.

Sipas të dhënave nga terreni, sipas ministrisë, deri tek aksidenti ka ardhur pasi që autobusi, i cili operonte në linjën Prishtinë – Stamboll duke kaluar në rrugën Kystendil – Gyeshevo ka devijuar rrugën për shkak të një druri në rrugë që kishte rënë si pasojë e erërave të forta.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat