Haradinaj – Kurtit: Veprimet për energjinë a po fshehin diçka më të madhe sesa mospërvoja juaj?

Aktuale

Haradinaj – Kurtit: Veprimet për energjinë a po fshehin diçka më të madhe sesa mospërvoja juaj?

Më: 19 janar 2022 Në ora: 13:59
Ramush Haradinaj

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, i ka bërë pyetje publike kryeministrit Albin Kurti lidhur me situatën me energjinë elektrike.

“Çmimi i mashtrimit, pasojë e mosdijes apo interesave klienteliste”, nis postimi i Haradinajt në Facebook.

“Pyetja ime publike është, nëse të gjitha veprimet për energjinë, fshehin diçka më të madhe se sa mungesa e përvojës së Kryeministrit. A mos ka këtu interesa klienteliste të Qeverisë e të një pjese të Opozitës që po hesht?”.

“Kryeministër, qytetari e ka kuptuar se çështja e energjisë mban erë, pavarësisht përpjekjeve tuaja për ta arsyetuar shtrenjtimin e rrymës. Nuk do të mund t’i shpëtosh reagimit qytetar në rastin e parë që ata i marrin faturat që nuk do të mund t’i përballojnë”.

Haradinaj ka numëruar disa prej projekteve të Kurti, sipas tij, i ka kundërshtuar.

“Kur ishte në opozitë ka kundërshtuar ndërtimin e Kosovës së Re, me arsyetimin që do të dilte rryma më shtrenjtë, megjithëse çmimi i saj po rezulton se do të na dilte për disa herë më i lire”.

“Sapo ka ardhur në Qeveri, me arsye qesharake për të mos thënë banale e ka refuzuar gazin amerikan, që do të ishte një burim shtesë i prodhimit të energjisë”.

“Ka shpenzuar dhjetëra milionë për pagesën e rrymës për qytetarët serbë në veri; Njëkohësisht ka vazhuar ta subvencionojë blerjen e rrymës me dhjetëra milionë të tjerë të taksapaguesve”.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat