Haziri reagon ashpër ndaj Jusuf Thaçit: Ky morri i kuq...

Aktuale

Haziri reagon ashpër ndaj Jusuf Thaçit: Ky morri i kuq...

Nga: P.R Më: 20 janar 2022 Në ora: 22:14
Jusuf Thaçi

Opinionisti Jusuf Thaçi në një nga debatet ku po merr pjesë, ka deklaruar se LDK e viteve 90-ta ishte kundër Adem Demaçit, UÇK-së e të burgosurve politikë.

“Për me definu LDK-në e viteve ’90, unë zakonisht e shtroj pyetjen kush ishte kundër LDK-së së viteve ’90 ose kundër kujt ishte LDK-ja e viteve ’90. E kam fjalën për faktorin e brendshëm në Kosovë. Kjo listë del të jetë relativisht e gjatë. LDK e viteve ’90 ishte kundër figurave emblematike e patriotike të sakrificës duke filluar prej Adem Demaçit e të burgosurve politikë. Ishte kundër LPK-së, ishte kundër Lëvizjes Studentore, ishte kundër UÇK-së”, deklaroi Thaçi.

Nder tjerash, Thaçi ka thënë se LDK-së nuk i falet që pranoi që populli shqiptar të nënshtrohej.

E këto deklarime të Thaçit kanë nxitur reagimin e analistit politik, Nexhat Haziri.

“Ky morri i kuq Jusuf Thaçi, në T7, asesi te pajtohet me faktin se ishte Rugova ai qe ia shkerdheu “murtajen e kuqe” (komunizmin), jo vetëm në Kosovë por edhe në pjesët e tjera të ish-Jugosllavisë ku jetonin shqiptarët si dhe u bë frymëzim për demokraci edhe në Shqipërinë e sunduar dhe të shkretuar për gati gjysmë shekulli nga komunistët”, ka shkruar Haziri, përcjellë “Bota sot”.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat