Vjen kërkesa ndaj Qeverisë për Salih Mustafën: Rrëfimet nga dëshmitarët për krimet e tij, të çon deri...

Aktuale

Vjen kërkesa ndaj Qeverisë për Salih Mustafën: Rrëfimet nga dëshmitarët për krimet e tij, të çon deri...

Nga: P.R Më: 25 janar 2022 Në ora: 19:50
Salih Mustafa

Në Gjykatën Speciale, po vazhdon gjykimi ndaj Salih Mustafës, i njohur si komandant Cali, ku ndër tjerash, Specialja e akuzon “Calin” edhe për vrasjen dhe maltretimin e anëtarëve të Lidhjes Demokratike të Kosovës.

E analisti politik, Nexhat Haziri, përmes një postimi në facebook ka kërkuar që Qeveria e Kosovës ta ndalë mbështetjen financiare për Salih Mustafën.

“PËR PAK VËMËNDJE! Kushdo që është duke e përcjellë gjykimin e Salih Mustafës, të ashtuquajturit Komandant Cali, në Gjykatën Speciale, dhe rrëfimet nga dëshmitarët për krimet e tij, të çon deri te konstatimi se vazhdimi i përkrahjes financiare nga qeveria për mbrojtjen e Calit, e bën shtetin tonë bashkëpërgjegjës në krimet e tij. Asnjë cent për sojin e “calave””, ka shkruar analisti Nexhat Haziri, përcjellë “Bota sot”.

Kujtojmë se gjykimi ndaj Salih Mustafës ka filluar më 15 shtator 2021 dhe është i pari në Gjykatën Speciale në Hagë. Aktakuza ndaj Salih Mustafës, i cili është i arrestuari i parë nga Specialja, është konfirmuar më 12 qershor të vitit 2020 ndërsa ai u arrestua më 24 shtator të vitit 2021.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat