Osmani e uron Kadarenë për ditëlindje: Kosova i përulet për peshën e rrallë të fjalës së tij

Aktuale

Osmani e uron Kadarenë për ditëlindje: Kosova i përulet për peshën e rrallë të fjalës së tij

Më: 28 janar 2022 Në ora: 14:13
Vjosa Osmani

Sot, 86 vjet më parë, u lind poeti dhe shkrimtari i shquar shqiptar, Ismail Kadare.

Presidentja e vendit, Vjosa Osmani, me këtë rast e ka uruar Kadarenë me rastin e ditëlindjes së tij, duke thënë që “Kosova i përulet për peshën e rrallë të fjalës së tij”.

“Në jetën e kombeve ndodh jo rrallë që njerëzit e kulturës, të artit e të letrave, t’i japin udhë kombit në çastet më të vështira të historisë së tij, duke qenë artikuluesit më të mëdhenj të idesë së lirisë. I tillë është shkrimtari ynë Ismail Kadare, mjeshtër i vargut e i fjalës, mbrojtës i kulturës perëndimore të shqiptarëve”.

“Në kryeveprat e tij, të matshme vetëm me klasikët e letërsisë botërore, ai arriti që ta shpërfaqte shpirtin e lirë të kombit, historinë, traditat, kulturën e përkatësinë (identitetin) e tij, kur diktatura po bënte përpjekje ta tjetërsonte atë”.

Tutje Osmani ka thënë se bota e njeh sot traditën, kulturën e shpirtin e shqiptarëve nëpërmjet veprave të tij.

“Kombi ynë i është mirënjohës përjetësisht këtij kolosi të letrave. Kosova, në mënyrë të veçantë, i përulet për peshën e rrallë të fjalës së tij. E gëzofsh ditëlindjen, mjeshtër! Paç shëndet”, ka thënë Osmani.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat