Buxhovi: Normalizimi i marrëdhënieve Kosovë-Serbi duhet të bëhet në bazë të parimit të njohjes reciproke

Aktuale

Buxhovi: Normalizimi i marrëdhënieve Kosovë-Serbi duhet të bëhet në bazë të parimit të njohjes reciproke

Më: 29 janar 2022 Në ora: 06:31
Jusuf Buxhovi

Historiani e publicisti nga Kosova Jusuf Buxhovi thotë se ndryshimi në skenën politike të Kosovës ishte një zhvillim pozitiv dhe se tani qeverisja e re duhet të punojë që shteti i Kosovës të rimëkëmbet.

Në një intervistë për Zërin e Amerikës zoti Buxhovi thotë se hapat për normalizimin e marrëdhënieve me Serbinë.

Po ashtu ka thënë se janë të nevojshme por bisedimet duhet të bëhen vetëm mbi parimin e njohjes reciproke mes dy vendeve.

Në bisedën me kolegen Keida Kostreci, zoti Buxhovi foli edhe për për nismën e Ballkanit të Hapur dhe për zhvillimet lidhur me Ukrainën dhe ndikimin që ato mund të kenë për rajonin e Ballkanit.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat