Haki Abazi reagon për protestën e PSD-së, ja çka thotë për propagandën ruse në trojet shqiptare

Aktuale

Haki Abazi reagon për protestën e PSD-së, ja çka thotë për propagandën ruse në trojet shqiptare

Më: 29 janar 2022 Në ora: 11:24
Haki Abazi

Haki Abazi nga Lëvizja Vetëvendosje (LVV), është deklaruar rreth protestës së sotme që do ta mbajë Partia Socialdemokrate (PSD), kundër shtrenjtimit të energjisë elektrike.

Këtë protestë Abazi e ka lidhur me krizën energjetike që sipas tij po shkaktohet nga Rusia me qëllim që kjo e fundit t’i arrijë qëllimet e saja.

“D.M.TH qëllimi Rus vazhdon të jetë që nëse nuk mundet të arrijë qëllimet me ndërhyrje në sistemin zgjedhor dhe formave konvencionale të përcaktojë fituesin në zgjedhje, atëherë e bënë duke destabilizuar shtetet politikisht nëpërmjet rritjes së çmimit të energjisë”, ka shkruar ai në Facebook.

Haki Abazi ka shtuar se protesta e sotme është rënie në “kurth” që sipas tij është ndërtuar me që të destabilizohet Evropa dhe bota demokratike.

“Protesta është e drejtë demokratike qytetare, por të kuptuarit e rrënjës së problemit për të cilin protestohet poashtu është e drejtë qytetare, që duhet të na udhëheqë në rrugën e kohezionit dhe veprimeve që janë të mençura dhe të duhura. Më së paku na duhet të biejmë në “kurthat” që janë ndërtuar për qëllime të palëve që synim e kanë destabilizimin e Evropës dhe botës demokratike”, shtoi ai.

Krejt në fund ai ka shkruar se trazirat u duhen vetëm atyre që dështuan ta ndajnë Kosovën dhe ta përmbysin vullnetin e qytetarëve

“Kjo gjë duhet shikuar edhe nga prizmi i njerëzve që u konsideruan si shpërndarës të propagandës Ruse në trojet shqiptare. Sot, trazirat ju duhen atyre që dështuan ta ndajnë Kosovën dhe që tentuan ta përmbysin vullnetin demokratik të qytetarëve.”

“Energjia jonë e përbashkët njerëzore duhet orientuar drejt arritjes së zgjidhjeve adekuate, të qëndrueshme, të gjelbëra dhe brenda kornizave të Bashkimit Evropian. Energjia elektrike dhe energjetika si sektor është domen i interesit nacional dhe asesi instrument politik për vota e aq më pak duhe të jetë karrem për destabilizim”, përfundon postimi i Haki Abazit.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat